Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Zahájení 9. litomyšlské lázeňské sezóny je tu za pár dní - přidáte se?

25.2.2020

Také si již jaro neumíte představit bez Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny? Lázně ducha mají v litomyšlském kalendáři své stálé místo. (B)láznit budeme od 22. do 26. dubna 2020 – slavnostní zahájení sezóny je naplánováno na sobotu 25. dubna. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, ale i hudební a divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňská Design zóna MINT Market, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva. Účast na akci již přislíbily kapely Buty, Olympic, Cigánski Diabli, Jarret, Praque Rhytm Kings, Schodiště, taneční skupina Swing Busters či Otužilci Česká Třebová. Celým sobotním programem, jehož součástí můžete být i vy, bude opět provázet lázeňský švihák Václav Žmolík. Programový leták je již k dispozici v infocentru i na dalších místech v Litomyšli. Můžete si ho stáhnout také na webu www.lazneducha.cz a www.litomysl.cz, aktuality z příprav najdete i na facebooku lázní ducha.       

Novinky letošního ročníku
Lázně ducha odstartuje ve středu 22. dubna řízená degustace vína v hotelu Aplaus. Velmi se těšíme i na praktické ukázky toho, jak se dříve tiskly knihy – tiskařská dílna bude otevřena v sobotu v Augustově tiskárně. Díky aktivitě Městské knihovny budete moci na radničním dvorečku zažít netradiční čítárnu a „Bez bázně vstoupit do literární lázně“. Hubatou obsluhu najdete v Tančírně u drzé Anky na prvním zámeckém nádvoří. Po letech se v regionálním muzeu můžete podívat na výstavu železničních modelů a kolejišť a velmi bohatá bude i Smetanova dětská scéna na Vodních valech. Ke 100. výročí od narození Stanislava Podhrázského připravíme ve spolupráci s Městskou galerií v zámeckém pivovaru výstavu Zámecká sgrafita a jejich obnovitelé 1973-1989. V chrámu Nalezení sv. Kříže budou v pátek a v sobotu večer k vidění práce studentů světelného designu z divadelní fakulty JAMU. Dámy, pánové a dorost v lázeňských kostýmech mohou navštívit po celý víkend jednu zámeckou prohlídkovou trasu úplně zdarma!                   

Soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár
Zkuste se vrátit do počátku dvacátého století a v šatech po babičce či dědečkovi pojďte korzovat po lázeňské promenádě. Však to již všechno dobře znáte. A protože soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár se vám líbí, rozhodli jsme se vyhlásit ji znovu. Pravidla jsou jednoduchá – nejdříve je třeba navštívit Fotoateliér HRG na ulici, nechat si udělat obrázek a pak už jen držet si palce. Vyhlášení výsledků proběhne v sobotu 25. dubna na Toulovcově náměstí v 18.00 hodin. Pochopitelně vás neošidíme ani o facebookové kolo soutěže. Vítěz v každé kategorii se může těšit na zajímavé ceny!

Soutěž Lázeňské prameny
K lázním patří neodmyslitelně také léčivé prameny. Jsme přesvědčeni, že vyléčit duši může i dobré jídlo a pití. Proto již několik let zařazujeme do léčebného procesu i gurmánské prameny. V loňském roce jsme díky aktivitě místních restaurací, hospoda a barů mohli nabídnout rekordních 31 pramenů. Pokud máte zájem zařadit svůj speciální lázeňský nápoj či jinou dobrotu do soutěže, napište nám na adresu lazneducha@litomysl.cz

Výzva pro účinkující
Umíte hrát, zpívat, tančit, žonglovat či jinak bavit lidi? Zvládáte to i bez aparatury, pódií, světel a dalších divadelních propriet? Výborně – tato výzva je určena právě vám! Naše lázeňská promenáda, která vede  z 1. zámeckého nádvoří přes máchadlo až na Braunerovo náměstí bude v sobotu 25. dubna 2020 otevřena již od 10.00 hodin i pro vás. Zaplatit vám sice neumíme, ale můžete vybírat do klobouku, futrálu od houslí či jiných „pokladniček“. Staňte se součástí projektu, o kterém se mluví! Svoji účast můžete nahlásit na mailové adrese lazneducha@litomysl.cz.

Výzva pro případné sponzory a mecenáše
Na většinu pořadů v rámci Zahájení 9. litomyšlské lázeňské sezóny se nevybírá vstupné. Ale to neznamená, že účinkujícím nemusíme za jejich vystoupení zaplatit. Proto děkujeme všem dosavadním partnerům a mecenášům, kteří tento projekt v minulosti podporovali. Budeme rádi, když nám zachováte přízeň i tentokrát. Uvítáme samozřejmě i další firmy, podnikatele či jednotlivce, kteří by rádi tento projekt jakkoli podpořili. Ozvěte se nám prosím na lazneducha@litomysl.cz, sdělíme vám podrobnosti. Věříme, že spolupráce bude probíhat k oboustranné spokojenosti.

Děkujeme vám všem za chuť společně krásně (b)láznit. Prosíme vás i za přímluvu o parádní počasí – již mnohokrát se ukázalo, že když si hodně lidí něco moc přeje, mnohdy to tam nahoře vyslyší a na lázeňskou kolonádu nám pošlou sluníčko. Věříme, že toto je naše společné přání i pro 9. ročník této mírně recesistické akce.

Dokumenty