Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Výtvarně umění v Jindřichově Hradci

Stará radnice – galerie

Jednou z nejnovějších turistických atraktivit města nad Vajgarem je bezpochyby zrekonstruovaná budova Staré radnice. V jejích útrobách najdou návštěvníci zajímavé výstavy, expozici Jindřichohradeckých místních drah a také Městskou galerii, která je pronajímána umělcům z řad veřejnosti. Organizátoři tak chtějí dát možnost prezentace i méně známým výtvarníkům.

Svatojiřská legenda

Mimořádně významnou uměleckou památkou je nástěnná malba zdobící jednu z nejstarších místností gotického paláce jindřichohradeckého zámku, kterou dal v roce 1338 pořídit Oldřich III. z Hradce. V českém prostředí představuje jindřichohradecká svatojiřská legenda první malířský celek s církevním obsahem užitý při výzdobě světského prostoru a co do rozsahu má jenom málo srovnání v celé střední Evropě. Téměř 50 samostatných výjevů neznámého malíře vypráví mistrným způsobem hrdinný život patrona všech rytířů – sv. Jiří.

Langrův dům – sgrafitová výzdoba

Dům na náměstí Míru, který je tvořen dvěma spojenými budovami, patří k vůbec nejstarším a také nejvýstavnějším objektům v Jindřichově Hradci. Unikátní je především svou sgrafitovou výzdobou pocházející z roku 1579. Dílo, na kterém se podíleli také italští kameníci a které zobrazuje starozákonní výjevy, vyžaduje trvalou restaurátorskou péči, aby jej mohly i nadále obdivovat zástupy návštěvníků.