Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Víkend v Litomyšli

Víkend speciál

Před několika lety byla Litomyšl vyhlášena prvními lázněmi ducha na světě. Tak, jako jsou klasické lázně zaměřené na léčbu a rekonvalescenci těla, považujeme Litomyšl za místo, kde je možné obnovit své síly duševní. K léčbě duše je ideální návštěva galerií, prohlídka historických pamětihodností i objektů současné architektury, ale i sportovní či wellnes vyžití. Doporučujeme též návštěvu některé z mnoha akcí, které doplňují již tak kouzelnou atmosféru Litomyšle. Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny probíhá vždy poslední víkend v dubnu. Lázeňská kolonáda pravidelně ožívá slavnostním průvodem, ale i hudební a divadelní produkcí.

Víkendy kdykoliv

Renesanční zámecký areál je jednou z českých perel, které byly zapsány na Seznam UNESCO. Kromě několika prohlídkových okruhů zde můžete navštívit stálou expozici soch Olbrama Zoubka nově doplněnou o Srdce pro Václava Havla, ale také Městskou obrazárnu. Protiváhou historickým objektům jsou výjimečné zdařilé realizace soudobé architektury. Samozřejmostí je pořádání řady kulturních, společenských i sportovních akcí. V Litomyšli žila a pracovala legenda české kuchyně M. D. Rettigová, z jejíž kuchařky vaří nejedna místní restaurace. Nově se u nás vaří také Bedřichova jedenáctka. Že už se vám sbíhají sliny? Tak přijeďte ochutnat!

Inspirace z Litomyšle

Litomyšl je moderním historickým městem. Tisíciletou historii doplňuje řada staveb soudobé architektury. S moderními prvky pracují architekti i při rekonstrukcích starých objektů. Takovými příklady je např. revitalizace zámeckého návrší, obnova Klášterních zahrad i veřejných prostranství v centru města. Mezi oceňované novostavby patří Nový kostel, městský bazén, sportovní areál Černá hora, Tenisová hala či tzv. škola třetího tisíciletí se sportovní halou. Pozornost si zaslouží i nové autobusové nádraží či řada bytových a rodinných domů.

Top 5

Atraktivity ve městě

Atraktivity v okolí

Atraktivní akce

  • duben – Zahájení lázeňské sezóny
  • květen – Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové
  • červen – červenec – Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl
  • červenec – srpen – Toulovcovy prázdninové pátky
  • říjen – ArchiMyšl – oslava Světového dne architektury