Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Třeboňská nocturna opět lákají na zvučná jména

22.6.2016

Letní návštěvníci Třeboně se mohou těšit na zvučná jména z Čech i ze zahraničí. Pro turisty, lázeňské hosty, ale i pro hudbymilovné třeboňské publikum připravili pořadatelé 13. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna 2016  osvěžující letní koktejl.  
Hudební festival bude mít svou předehru dne 5. 7. 2016 v Divadle J. K. Tyla, kde představí umění mladých. Letní festival tak navazuje na úspěšný zimní cyklus, jehož koncerty měsíc co měsíc vyprodávají třeboňské divadlo. Tento první z celkem šesti koncertů festivalu přiláká příznivce Základní umělecké školy Třeboň, která již po léta vychovává řadu skvělých hudebníků, z nichž se často stávají členové celé řady významných hudebních těles.
Slavnostní zahájení festivalu se koná dne 6. 7. 2016 v prostorách Konírny Zámku Třeboň. Pozvání od organizátorů festivalu přijala violoncellistka Konstanze von Gutzeit z Německa, držitelka prestižní ceny Grand Prix Emanuel Feuermann. Ke společnému vystoupení přijala pozvání i přední česká cembalistka Edita Keglerová. Obě umělkyně jsou ceněnými hosty na celé řadě festivalů nejen v Evropě, ale také v Japonsku, na Novém Zélandu, v USA či v Jižní Africe.
Další koncert festivalu hostí Wihanovo kvarteto spolu s Francem Russo, klarinetistou a laureátem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2015. Třeboňská nocturna se stala partnerem soutěže Pražské jaro a jeden koncert je pravidelně věnován oceněnému umělci. Po předešlých laureátech oborů lesní roh, varhany a hoboj, Kateřině Javůrkové, polském varhaníku Karolu Mossakowském a vynikajícím Johannesu Grossovi z Francie, přivítáme i v letošním roce laureáta této soutěže.
Českým i zahraničním publikem oceňovaný Pavel Šporcl spolu s Gipsy Way Ensemble rozezvučí dne 8. 7. 2016 nádvoří Městského úřadu Třeboň (zazní Brahmsův Uherský tanec, cikánské melodie, či Šavlový tanec A. Chačaturjana). Za vrchol festivalu lze pokládat vystoupení Štefana Margity s Kateřinou Kalvachovou v doprovodu Jihočeské filharmonie pod vedením Stanislava Vavřínka. Jihočeský orchestr spolu se sólisty významných českých i zahraničních pódií připravil program k Poctě Emy Destinnové, diváci uslyší skladby A. Dvořáka, B. Smetany, W. A. Mozarta či G. Gershwina.
Na závěrečný koncert festivalu si publikum bude muset počkat až do srpnového večera 6. 8. 2016, kdy festival bude ukončen programem, který připravil koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček spolu se svým klavírním partnerem Miroslavem Sekerou. Je potřeba zmínit, že se Josef Špaček stal v roce 2014 podle magazínu The Forbes nejvýraznější osobností žebříčku “30 pod 30”. Právě v roce dosažení věku třiceti let se představí v Třeboni a zahraje na nástroj z roku 1855 z dílny Jean-Baptiste Vuillaume.

www.trebonskanocturna.cz

Dokumenty