Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceJízdní řádyGEOFUN

Třeboň

o městě

Erb města Třeboně.Vítkův luh, Witknow, nebo Wittingau – to je název osady, která dala ve 12.století základ dnešní Třeboni. Město podle některých pramenů získalo název od činnosti původních obyvatel – ti nejdřív museli své místo pro život, zdejší půdu a prostředí, řádně upravit, tedy  vytříbit. Proto Třeboň.
Původní osada vznikla z popudu zakladatele vítkovického rodu Vítka z Prčic. Do majetku Rožmberků se dostala po roce 1366. Rožmberkové o město velmi dobře pečovali, opravdový rozkvět nastal v 15.století. S tím souvisí rovněž rybníkářství a pivovarnictví. Slavný rod tady také dožil. Poslední člen, Petr Vok, zemřel v roce 1611. Z filmových zpracování známe osobnost posledního Rožmberka pouze jako člověka užívajícího plnými doušky slasti života. Pravdou je, že se Petr Vok zasloužil například o bohatou knihovnu, rodový archiv, nebo uchování písemných památek. Za Rožmberků se výrazně, vlivem stavitelů rybníků, začala přetvářet i zdejší krajina. Rukou člověka bylo vytvořeno 16 navzájem propojených rybničních soustav, zahrnujících více jak 500 rybníků. Původním účelem spoutání vod byla ochrana města před povodněmi a efektivní hospodářské využití. Třeboňské rybníky Svět a Rožmberk, historické centrum města, Zlatá stoka, Nová řeka a část Staré řeky jsou pod označením „Třeboňské rybníkářské dědictví“ nominovány k zápisu do seznamu světového dědictví UNESCO. Třeboňsko bylo roku 1977 vyhlášeno biosférickou rezervací v rámci programu Člověk a Biosféra MAB UNESCO. Od roku 1979 je většina správního obvodu Třeboně součástí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Dále bylo na Třeboňsku vymezeno množství maloplošných zvláště chráněných území a lokalit chráněných Ramsarskou úmluvou a sítí NATURA 2000. Město Třeboň má přibližně 8 400 obyvatel, celková katastrální rozloha činí 9 836 hektarů. Třeboň zahrnuje množství kulturních památek. Komplex Státního zámku Třeboň je čtvrtým nejrozsáhlejším hradním a zámeckým objektem v České republice. K výrazným památkám patří rovněž bývalý augustiniánský klášter s gotickým kostelem Panny Marie Královny a sv. Jiljí, novogotická Schwarzenberská hrobka, pivovar Regent, Masarykovo náměstí s renesančními a barokními domy na gotických základech, dochované městské opevnění, dům Štěpánka Netolického, či Divadlo J. K. Tyla. Třeboň je moderním městem s výbornou občanskou vybaveností a mnoha možnostmi kulturního i sportovního vyžití. Třeboň je také vyhledávaným lázeňským městem. V roce 1833 zde učitel Václav Hucek postavil lázně u Zlaté stoky a založil tradici využití slatiny jako účinného přírodního léčivého zdroje. Autorkou prvotního plánu na vybudování lázeňského zařízení v Třeboni byla Huckova dcera Berta. Při svém pobytu v západních Čechách se seznámila s léčivými účinky rašeliny. V Třeboňské pánvi jsou nejbohatší naleziště rašeliny a slatiny u nás. Slatinné procedury uvolňují svalstvo,  zvyšují  prokrvení,  zlepšují  místní  metabolismus,  zlepšují  resorpci  a  lokální  tkáňovou  odolnost. Slatina je využívána v podobě slatinných koupelí, zábalů, dále také slatinných masáží, v kombinaci s parafínem a nově je nabízena i peloidokinezioterapie. Slatinné lázně Třeboň s.r.o. jsou společností ve 100% majetku města Třeboň. Zahrnují dva lázeňské domy - Bertiny lázně a Lázně Aurora.
Třeboň se může pochlubit také několika významnými vědeckými institucemi. Státní oblastní archiv založený na archivu rožmberském a schwarzenberském, Botanický ústav Akademie věd ČR s genovou bankou pro vzácné a ohrožené rostliny a Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR s Centrem řasových biotechnologií Algatech patří k renomovaným vědeckým pracovištím, která šíří dobré jméno města i za hranicemi naší země.
Sečteme-li krajinu s jejími možnostmi pro hospodaření i trávení volného času, lázeňství, příjemné kulturní prostředí, bezpečnost a celkovou pohodu, můžeme říct, že Třeboň a celá zdejší oblast jsou bezesporu regionem kultury a zdraví, který stojí za to si užít!

Přehled každoročních významých kulturních akcí:

 • Leden - novoroční ohňostroj s doprovodným programem
 • Duben - Květinová Třeboň - květinový trh, Amarylis na zámku
 • Květen - mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm a
               Otevírání lázeňské sezóny
 • Červen - multižánrový festival Okolo Třeboně
 • Červenec - mezinárodní festival klasické hudby Třeboňská nocturna
 • Červenec - Historické slavnosti Jakuba Krčína
 • Srpen - Lázeňská Třeboň, Myslivecká Třeboň, Jazzové dny
 • Září - Jihočeský festival zdraví a Svatováclavská slavnost
 • Říjen - Jabkobraní
 • Prosinec - Třeboňský advent - vánoční trhy, živý betlém, čertovské rojení ...
  a mnoho dalšího...

  Sledujte: www.itrebon.cz