Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Toulovcovy prázdninové pátky jsou tu zpátky

28.6.2017

Startují prázdniny a s nimi také devatenáctý ročník celoprázdninového maratónu pohádek, tradičního losování o ceny a skvělé muziky – to vše v kouzelném prostředí Toulovcova náměstí.

Začátek prázdnin odehrajeme ve velkém stylu. Naše oblíbené Divadélko Mrak nám první pátek o prázdninách odvypráví hned Trojlístek pohádek a čeká nás i parádní hudební večer s kapelou Malina Brothers. Odborníci mi jistě dají za pravdu, že je malým hudebním svátkem když se na jednom pódiu potkají všichni tři bratři Malinové - tedy banjista Luboš (Druhá Tráva), kytarista Pavel (Žalman a spol.) a houslista Pepa (Monogram). Doplníme-li tento trojlístek Pájou Peroutkou ze Spirituál Kvintetu, můžeme se těšit na bezchybný začátek prázdnin.
Již 160. Toulovcovův   prázdninový pátek oslavíme Vodnickou pohádkou divadla Koňmo a hudebním večírkem s romskou kapelou Bachtale Apsa. Zakladatelem kapely je Mário Bihári - fenomenální akordeonista a pianista, kterého objevila Zuzana Navarová a v roce 2002 na Pátcích koncertovali společně s kapelu KOA.
Třetí letošní prázdninový pátek nám nejprve divadlo Elf odvypráví pohádku Peklo s ježibabou a poté se přeneseme do slunného Mexika. Skupina Mariachi interpretuje především tradiční mexickou hudbu, ale při svých produkcích nezřídka čerpá i z americké country, bluegrassu či moravského folkloru.
První polovinu prázdnin uzavřeme Čertovskou pohádkou v podání divadla Studna a výjimečným koncertem kapely Zrní (Andělský Objevem roku 2012). Charakteristický sound a k dokonalosti dovedená kombinace elektroniky a písničkářské poetiky sklízí ceny, vyprodává kluby a katapultovala kapelu na hlavní pódia velkých festivalů. Vzhledem ke stylové otevřenosti a instrumentální zralosti je v jejich nezaměnitelné hudbě slyšet akordeon i beatbox, flétna i experimenty s looperem. Nenechte si ujít hravý koncert, který je součástí turné k nové, v pořadí již páté, desce kapely Zrní.

Srpen zahájíme pohádkou Kuchyňská skříň, kterou nám sehraje spolek Pruhované panenky. V hudební části tohoto večera bude mít litomyšlskou premiéru anglický písničkář, zpěvák a vynikající kytarista Jamie Marshall. Jamieho doprovodí zkušení muzikanti s bohatou hudební minulostí sdružení v kapele The Amplified Acoustic Band. Celkový zvuk je navíc obohacen o sólový vokální projev Svatky Hlávkové Štěpánkové, kterou můžete znát z doprovodné kapely Pavla Bobka či skupiny P.R.S.T.
Druhý srpnový pátek bude patřit Pleteným pohádkám Divadýlka Kuba a kapele A. M. Úlet. Tato hudební formace hraje autorskou muziku, kterou nazvala dřevěný rock s přesahem do folku po blues až poprock. Že si pod touto definicí neumíte nic představit? Tak si tuto partičku přijďte poslechnout naživo.
Předposlední prázdninový pátek nám Divadélko Romaneto odvypráví Námořnickou pohádku z Kampy. Poté už nás čeká další hudební svátek. Rozpohybuje nás akustická a energická rokenrolová kapela The Fellas. Kapela byla ještě pod původním jménem Goodfellas Akademií populární hudby zvolena Objevem roku 2011. Je autorem titulní písně k českému filmu Zejtra napořád.
Divadlo Koráb nám pohádkou Dlouhý, Široký a Bystrozraký letošní pohádkové léto uzavře. O hudební tečku jsme požádali skupinu BraAgas, která v letošním roce slaví desáté narozeniny. Díky širokému repertoáru si procestujeme řadu zemí Evropy – uslyšíme staré lidové písně provensálské, galícijské, sefardské či skandinávské. I tato kapela je hrdým majitelem ceny Anděl v kategorii world music a bezesporu půjde o kvalitní rozloučení s devatenáctým ročníkem našich Pátků.

Věříme, že vás letošní program, který finančně podporuje i Pardubický kraj, zaujal. Vstupné bude opět dobrovolné, ale drobné doma nenechávejte. Stejně jako v minulých letech mohou pomoci znevýhodněným či postiženým dětem v rámci sbírky Pomozte dětem. Odměňovat budeme opět také naše nejvěrnější malé diváky. Během celých prázdnin budeme na hrací karty udílet razítka za účast a v rámci posledního prázdninového Pátku losovat mezi těmi nejvěrnějšími celkem 19 hodnotných cen.
Tak tedy nezapomeňte – každý pátek o prázdninách, od 18.00 pohádka, od 19.30 koncert – vše na Toulovcově náměstí. V případě nepříznivého počasí se sejdeme v Music Clubu Kotelna. Právě zde se bude každý pátek o prázdninách od 22.00 do 03.00 hodin konat Toulovcova afterparty.

Dokumenty