Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Sochařství v Litomyšli

Celé město Litomyšl je jedna velká galerie. Ať se budete procházet kdekoli, zcela jistě při svých cestách narazíte na umění ve veřejném prostoru. Za vidění stojí pomník Bedřicha Smetany na Smetanově náměstí (Jan Štursa), pomník Aloise Jiráska z dílny Vicnence Makovského potkáte cestou na zámecké návrší, pomník Jana Amose Komenského s podpisem Aloise Meteláka stojí nedaleko Smetanova domu, v Klášterních zahradách nemůžete přehlédnout sousoší od Olbarama Zoubka, Šik od Jasana Zoubka či Židli od Magdaleny Jetelové, na různých místech pomyslné lázeňské promenády najdete lázeňské lavičky od různých autorů, na Galerii Miroslava Kubíka DNA vodopád od Jiřího Davida, v místě rodného bytu Zdeňka Kopala stojí Dvojhvězda autorů Federico Díaze a Mariána Karla. Nepřehlédněte však ani výzdobu Nového kostela Církve bratrské – Václav Cigler a Karel Malich, sgrafitovou výzdobu zámku Litomyšl či novodobou výzdobu chrámu Nalezení sv. Kříže, jehož autory jsou Václav Cigler a Michal Motyčka.

Velmi zajímavou sbírku soch Olbrama Zoubka naleznete v rozsáhlém sklepení Státního zámku Litomyšl – památky UNESCO. Exklusivní prostor s neopakovatelnou atmosférou je pro stálou expozici soch jako stvořený. Olbram Zoubek se podílel spolu s výtvarníky Stanislavem Podhrázským, Václavem Boštíkem a Zdeňkem Palcrem na restaurování sgrafitové výzdoby pláště zámku. Práce trvaly celých 17 sezón, během nichž se v Litomyšli podruhé oženil a stal se tak napůl Litomyšlanem. Velkou sbírku soch z různých tvůrčích období proto věnoval "svému" městu. Nyní Vás prostřednictvím audioprůvodců sám Mistr Zoubek expozicí provede.

Stálou expozici soch Olbrama Zoubka od 12. dubna 2014 doplnilo "Srdce pro Václava Havla". Uspořádání expozice navrhl architekt Josef Pleskot. Po celém obvodu samostatné místnosti, v jejímž středu je Srdce, umístil svítící verš z prologu knihy Kazatel. Na dotykové obrazovce si návštěvníci mohou prohlédnout fotografie zachycující vznik Srdce, několik krátkých videí se záběry piety a vytváření Srdce, a mohou si také prolistovat rozhovor s oběma autory, Lukášem Gavlovským a Romanem Švejdou.