Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Sochařství v Kutné Hoře

Mezi nejvýraznější prvky sochařské výzdoby v Kutné Hoře patří tzv. „Karlův most“. Jedná se o galerii barokních soch, lemující Barborskou ulici podél Jezuitské koleje. Většina ze souboru třinácti barokních sousoší před jezuitskou kolejí vznikla v letech 1703 – 1716. Socha sv. Jana Nepomuckého byla doplněna ve 40. letech 18. století. Působivé plastiky jsou k vidění také v průčelí nenápadného kostela sv. Jana Nepomuckého v Husově ulici.

Jednou z dominant centra města je však Morový sloup. Tento skvost kutnohorského baroka, dílo jezuitského sochaře Bauguta, vznikal mezi lety 1713 - 1715 jako reakce na morovou epidemii, při níž v roce 1713 zahynulo více než tisíc lidí. Na vrcholu sloupu se nachází socha P. Marie Immaculaty. Jak bývá v Kutné Hoře obvyklé, i na morovém sloupu se objevují pracovní motivy, tentokrát v podobě plastik havířů.

Zejména milovníci sakrální plastiky a dřevořezby ocení široké portfolio zachovalých památek v Kutné Hoře. Kromě skvostných gotických oltářů stojí za zmínku rozhodně socha Bolestného Krista v kapli sv. Václava a Vladislava ve Vlašském dvoře. Vrcholně gotická plastika v životní velikosti sloužila údajně jako trezor v původní kutnohorské radnici.