Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Slavnostní žehnání novým živým zvonům v Litomyšli

31.3.2017

Obrovský mezník v dějinách každého města se blíží!  O Velikonocích si křesťané připomínají svůj nejvýznamnější svátek a také proto je na neděli 16. dubna naplánováno slavnostní žehnání trojici živých zvonů realizovaných díky finančním prostředkům z veřejné sbírky. Na tuto významnou událost dorazí mimo jiné i titulární biskup litomyšlský Pavel Konzbul.

Slavnostní žehnání živým zvonům provede Pavel Konzbul před chrámem Nalezení sv. Kříže v 10.30 hodin. Poté budou zvony před zraky Litomyšlanů, ale i návštěvníků našeho města vyzvednuty na věž. Přibližně v 11.00 hodin bude pan biskup sloužit v piaristickém chrámu velikonoční mše svatou, která bude zakončená slavnostním vyzváněním nových zvonů. Pokud půjde vše podle plánu, uslyší lidé poprvé bít sv. Václava, sv. Josefa i Pannu Marii téměř přesně po 75 letech od zrekvírování jejich posledních předchůdců.       

 

Unikátní památka
Pokud vás návrat zvonů potěší a budete chtít památku spojenou s touto událostí, tak si na místě můžete zakoupit sběratelskou miniaturu zvonu v limitované edici. Repliky jsou vyrobeny z bronzu a cena jednoho kusu činí rovných 850 korun českých. Zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová z Brodku u Přerova, která také obstarala výrobu třech „velkých“ zvonů do piaristického chrámu, pro tuto příležitost dodala rovných 200 kusů. Každá z replik má certifikát pravosti a nabízena bude v dárkovém balení. „Říká se, že kostel má duši ve chvíli, kdy má zvon. Piaristický kostel je dominantou našeho města, byl zdevastovaný a nevyužívaný – v posledních letech se děje jeden zázrak za druhým – kostel se díky evropským dotacím podařilo vrátit do života a díky štědrosti lidí přibydou i živé zvony – to asi není náhoda,“ usmívá se vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Michaela Severová a dodává: “Městský kostel – jak přezdívají místní duchovní chrám Nalezení sv. Kříže – se stal oblíbeným místem a já věřím, že o symbolické malé zvonky bude minimálně u místních zájem. Díky omezenému nákladu půjde i o sběratelské unikáty,“ uzavírá Severová.    

Nesnadné osudy litomyšlských zvonů
První zvony byly v dostavěném chrámu Nalezení svatého Kříže zavěšeny 18. září 1722.  Při požáru v roce 1735 se však dva roztavily. Roku 1766 byly koupeny tři nové zvony z Prahy, po požáru v roce 1775 se opět dva poničily, totéž následovalo při požáru v roce 1814, až v roce 1818 byly odlity nové.

Ty sloužily až do roku 1917. Pokynem ze 14. května 1917 byly rekvírovány, o den později sňaty a rozbity perlíkem. Další nové zvony byly pořízeny ze sbírky a instalovány v září roku 1932. O tom, že zvony Litomyšlanům chyběly, svědčí mimo jiné fakt, že se na ně tehdy vybralo 48 827 korun československých. Velká slavnost svěcení zvonů se odehrála 25. září 1932.

Největším z trojice zvonů byl svatý Václav s úctyhodnými 773 kilogramy, za ním následovaly zvony Panna Marie se 453 kilogramy a svatý Josef s hmotnostní 303 kilogramů. Pro Litomyšl je vyrobil řemeslník Rudolf Perner z Českých Budějovic. Ani těmto zvonům však nebyl v chrámu dopřán dlouhodobý pobyt. Ani ne deset let po zavěšení byly v březnu roku 1942 zrekvírovány. Od té doby byla kostelní věž prázdná…

Tato smutná etapa v dějinách města skončí až 16. dubna 2017, kdy duchovní požehnají novým zvonům – ty jsou pojmenované po svých předchůdcích. Do chrámu se tak po 75 letech „vrátí“ svatý Josef, Panna Marie i svatý Václav. Jejich návrat nebyl ani snadný, ani levný. O financování výroby živých zvonů se rovnoměrně podělili mecenáši i město. Ve veřejné sbírce se mezi lety 2014 až 2017 podařilo vybrat přes půl milionu korun, což stačilo na výrobu Panny Marie a svatého Josefa. Mecenáš Jiří Mach nechal za stejnou částku vyrobit největší zvon svatý Václav, který následně Litomyšli a obyvatelům daroval. Město pak dalšími 500 tisíci korunami přispělo na elektrický pohon zvonů, opravu stolice a rekonstrukci nutných prostor. Tímto děkujeme všem, kteří přispěli na návrat živých zvonů do piaristického chrámu.

O grafické zpracování modlitby příslušnému světci na každém zvonu se postaral brněnský malíř Václav Kočí. Díky jeho nadání a práci s tvary písmen se mohou naše zvony pochlubit unikátní výzdobou, která je zároveň kódem.

tón / hmotnost/ průměr věnce
svatý Václav: G1 750 kg 1050 mm
Panna Marie. B1 380 kg 880 mm
Svatý Josef: C2 320kg 800 mm

Dokumenty