Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Renesanční Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Stavba byla zahájena z milodarů měšťanů 1574 a do dnešní podoby byla dokončena až roku 1729. Název získala díky barvě hořického pískovce, který byl k její stavbě použit.

Ve svých útrobách ukrývá třetí největší zvon České republiky Augustin, původní hodinový stroj Josefa Božka i unikátní skleněný model věže díky rekonstrukci v letech 2014 a 2015 a moderní audiovizuální technologii, která při výstupu na věž přináší nepřeberné množství příležitostí pro zábavu i poučení.

Skleněný model Bílé věže je vyroben unikátní technikou lepených bloků z extra čirého plochého skla. Slepené bloky byly strojně broušeny do přesných rozměrů a následně ručně leštěny pro dosažení požadovaného optického efektu. Skleněné bloky byly doplněny celou řadou ručně broušených a foukaných tvarů. Pro dosažení lepšího vizuálního efektu, byly v celém modelu kombinovány matné a lesklé plochy, které umožňují rozsvítit při externím nasvícení i vnitřní části modelu. Celkově je model složen z více než 500 ks skla a váží cca 1000 kg.