Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Putovní výstava KontAKTfoto

27.5.2009

Již potřetí se putovní výstava svazku obcí Česká inspirace stane jednou z akcí Smetanovy výtvarné Litomyšle. Po veselých obrázcích Honzy Volfa a unikátních fotomontážích Daniela Reyneka se můžete těšit na fotografie z dílny portrétu a aktu.

Výstava zahájila své putování v lednu v Třeboni, pokračovala do Jindřichova Hradce a Kutné Hory. Od 12. do 30. června můžete výstavu fotografií s názvem KontAKTfoto navštívit ve II. patře litomyšlského zámku. Výstava dále pokračuje do Telč, Hradce Králové, Chebu a své putování zakončí v listopadu v nedaleké Poličce.

Vystavené fotografie jsou výsledkem fotografické dílny portrétu a aktu, která byla určena posluchačům uměleckých škol, profesionálním fotografům, ale i vyspělým amatérům, kteří měli možnost pracovat pod vedením předních českých fotografů. Dílny se účastní průměrně dvacet fotografů, pět modelů, laboranti a technický personál. Lektory dílny byli v minulost např. Tono Stano, Gabina Fárová, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Miro Švolík, Vladimír Židlický a další. Zpočátku se používal černobílý materiál, který přes noc zpracovávali laboranti do podoby náhledů a účastníci měli možnost konzultovat své výsledky s lektorem. S nástupem digitálních technologií se podíl klasické fotografie začal snižovat a výsledky posledních dvou ročníků jsou už téměř celé digitální technikou. „Možnost okamžité konzultace vede ke zkvalitňování tvorby jednotlivých autorů, ale také klade vyšší nároky na lektorskou práci z důvodů většího počtu snímků“, říká Zdeněk Illek, ředitel Galerie G4, která fotografické dílny pořádá.

12. ročník KontAKTfota probíhal ve Františkových Lázních. „Fotografování probíhá v improvizovaných ateliérech vybavených zábleskovými a halogenovými světly, ale i v dalších prostorech, jako jsou půdy, sklepy apod.,“ říká Zdeněk Illek a pokračuje:“ Modely jsou vybírány z fotografických agentur a každoročně dostávají příležitost také modely vzešlé z konkursu.“