Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

První Andělská adventní neděle a slavnostní rozsvícení vánočního stromu v Litomyšli

29.10.2021

Zámecké návrší je kouzelné místo, na které se slétají andělé obzvlášť v době adventní. Svůj domov mají v piaristickém chrámu, kde návštěvníka provázejí Ježíšovým příběhem a o Vánocích stráží desítky betlémů i program Andělských adventních nedělí. Ten bude letos opět plný koncertů, pohádek, světel, ohňů a provoněný gurmánskými specialitami.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu s Andělským videomappingem a kapelou Timothy
Vánoční strom, který budeme slavnostně rozsvěcovat první adventní neděli 28. listopadu v 17:00 hodin, bude zdobit opět prostranství mezi chrámem Nalezení sv. Kříže, regionálním muzeem a zámeckým areálem. Věříme, že v letošním roce již budeme moci sdílet kouzlo prvního rozsvícení všichni společně. Připravujeme vystoupení dětských sborů Kvítek a Lilium, duchovní slovo i koncerty. Napětí před samotným rozsvícením stromu ještě umocní Andělský videomapping na středobod všeho andělského adventního dění, chrám Nalezení sv. Kříže. Vrátíme se k mappingu z roku 2016, který nejen skvěle navodil atmosféru přicházejících Vánoc, ale podtrhnul i výjimečnou kvalitu architektury chrámu. Ochudit vás nechceme ani o předvánoční koncert. A protože Vánoce jsou křesťanské svátky a advent doba očekávání na narození Ježíška, pozvali jsme oblíbenou slovenskou worshipovou kapelu Timothy. Timothy doslova znamená:“ti, kteří chválí Boha.“ Věříme, že každý z nám má něco, za by měl děkovat a chválit. První Andělskou adventní neděli k tomu bude od 16:00 hodin na zámeckém návrší příležitost. Druhá část koncertu začne hned po rozsvícení vánočního stromu – věříme, že i po této slavnostní události s námi pár chvil zůstanete.      

Na co se těšit v rámci Andělských adventních nedělí?
Centrem veškerého andělského dění je piaristický chrám Nalezení sv. Kříže. Zde bude opět velká výstava betlémů, každou neděli sváteční slovo, speciální světelné instalace, ale i prohlídky – např. Očistcové kaple či zvonů. Od pokladny kostela startují komentované prohlídky města, pořídíte zde vstupenku na Andělskou vyhlídku i do expozice Andělé na návrší. Před chrámem začíná každou neděli od 13 hodin gurmánský trh a koncerty na andělském pódiu. Přivítáme například Davida Krause s kapelou, Michala Horáka, Svitavy Ukulele Ensemble, Parkoviště pro velbloudy či The Cousins.    Děti se mohou těšit na pohádky v Nové městské síni, vánoční tvoření pro rodiče s dětmi v zámeckém infocentru, Andělčino putování, zimní dětskou hernu v muzeu i na živá zvířátka. První andělský víkend můžete zavítat do jízdárny na velkou výstava RC modelů auto. Druhý andělský víkend bude Zámecké sklepení opět v moci pekelné. Do Zámeckého sklepení se vrací také velmi oblíbená prodejní výstava českých vánočních ozdob. Po všechny čtyři andělské víkendy můžete zavítat od 10 do 14 hodin i na speciální prohlídky s názvem Vánoce na zámku Litomyšl. Pokud si kladete otázky, jak se slavily Vánoce ve šlechtických kruzích, případně jestli aristokraté mysleli také na své sloužící, pak jsou tyto prohlídky pro vás tím pravým. A jelikož zámek navštívil i samotný císař František Josef I., přenesete se také na vánoční císařský dvůr. Další novinkou, kterou pro vás připravujeme, je Andělská dárečkárna. Do sálů zámeckého pivovaru pozveme prodejce, kteří budou mít za úkol usnadnit vám vymýšlení a pořízení vánočních dárků pro vaše blízké. V tuto chvíli již můžeme prozradit, že druhou adventní neděli se zde bude konat Flér kreativ a třetí adventní neděli vánoční Mint market. Tedy prodejci, kteří zároveň to, co prodávají, sami vyrábějí. Kompletní program Andělských adventních nedělí najdete na webu andelskalitomysl.cz. Připravujeme také programový leták a plakáty. Máme i facebook a Instagram, tak pište, komentujte, foťte, sdílejte a hlavně si bez nervů užijte přípravy na Vánoce!