Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Program Zahájení 7. litomyšlské lázeňské sezóny představen i na veletrzích

28.2.2018

Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny má již v litomyšlském kalendáři akcí své stálé místo a myslím, že si bez této akce již nedokážeme zahájení turistické sezóny představit. Poznamenejte si prosím, od 25. do 29. dubna 2018 budeme v Litomyšli již posedmé zahajovat lázeňskou sezónu.  

Myšlenku lázní ducha se snažíme představovat i na veletrzích cestovního ruchu. První letošní programový leták měl premiéru již v lednu na veletrhu Slovakiatour v Bratislavě a úspěšný byl i na veletrhu Holiday World v Praze. Mnoho návštěvníků veletrhů se nadchlo myšlenkou obléknout si šaty po babičce či dědečkovi a korzovat pomyslnou lázeňskou kolonádou. Také nabídka kapel a divadel v rámci Zahájení 7. litomyšlské lázeňské sezóny byla shledána jako velmi zajímavou a podnětnou pro návštěvu Litomyšle.

Pohlazení pro duši i pro uši můžeme očekávat od kapely Buty, Mňága a Žďorp či Děda Mládek Illegal Band. Swingově nás naladí Kateřina Steinerová & Her Swing Boys, Stanley´s Dixie Street Band a roztančí Swing Busters (letos i na odpolední škole swingu). Lázeňsky se můžete ladit již od středy – např. při Knižním čtvrtku ve středu, který se bude odehrávat v literární kavárně Na Sklípku. Také pořad Pocta České opeře, který bude proveden právě ke 100. výročí založení republiky, vás vrátí v čase. Po Šansonovém koncertu v domě U Rytířů vás zveme do Smetanova domu na koncert legendární kapely Buty. V pátek už se lázeňský kolotoč roztočí naplno – možná nebude vědět, kam dřív. Pro rodiny s dětmi nabízíme představení Divadla Drak s názve A do třetice všeho…, zároveň bude v kině Sokol projekce filmu Po strništi bos, po které následuje beseda s Aloisem Grecem, který ve filmu ztvárnil hlavní roli Edy Součka. Od 17.30 bude v hostinci U Černého orla autorské čtení Erika Taberyho – představí svoji úspěšnou knihu Opuštěná společnost: Česká cesta od Masaryka po Babiše. Páteční večer bude patřit další legendě – do Music Clubu Kotelna se opět vrací kapela Mňága a Žďorp.

Z bohatého sobotního programu připomeneme již tradiční Fotoateliér HRG na ulici, program nejen pro děti na zámeckém návrší či oblíbenou kolonádu s množstvím překrásných veteránů, hudební i divadelní produkce. Slavnostní zahájení 7. litomyšlské lázeňské sezóny se letos bude výjimečně konat na 1. zámeckém nádvoří – chceme při této příležitosti popřát zámku k jeho 450. narozeninám. Celým sobotním programem, jehož součástí můžete být i vy, nás bude opět provázet lázeňský švihák Václav Žmolík. Velkou sobotní hvězdou bude Děda Mládek Illegal Band, který přednese osobitým způsobem, dnes již zlidovělé, písničky Ivana Mládka. Poté, díky kubánským a latinskoamerickým rytmům kapely Atarés, přijde na Špitálek horké léto. Po ukončení venkovních produkcí vás zveme do jízdárny na Lázeňskou swingovou tančírnu nebo na Lázeňskou afterpárty do Music Clubu Kotelna. V neděli můžete posnídat v trávě v zámeckém parku, vyrobit si vlastní sgrafito v regionálním muzeu, zajít na odpolední koncert do kapitulního chrámu a lázeňskou náladu si udržet i při Nezapomenutelných písních, na které se zapomnělo – v podání Jiřího Suchého a Jitky Molavcové – ve Smetanově domě.      

Kompletní program, do kterého stále přibývají další a další položky, najdete na www.lazneducha.cz, novinky z příprav můžete sledovat i na facebooku lázní ducha.

               
Soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár
Zkuste se vrátit do počátku dvacátého století a v šatech po babičce či dědečkovi pojďte korzovat po lázeňské promenádě. Vítané jsou slunečníky, vějíře, vycházkové hole, pochopitelně nezbytná je zásoba nezávazných společenských témat pro zastávky s ostatními měšťany. Však to již všechno dobře znáte. A protože soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár se vám líbí, rozhodli jsme se vyhlásit ji znovu. Pravidla jsou jednoduchá – nejdříve je třeba navštívit Fotoateliér HRG na ulici, nechat si udělat obrázek a pak už jen držet si palce. Vyhlášení výsledků proběhne v sobotu 28. dubna na Toulovcově náměstí v 18.00 hodin. Pochopitelně vás neošidíme ani o facebookové kolo soutěže. Vítěz v každé kategorii se může těšit na zajímavé ceny!

 

Výzva pro účinkující
Umíte hrát, zpívat, tančit, žonglovat či jinak bavit lidi? Zvládáte to i bez aparatury, pódií, světel a dalších divadelních propriet? Výborně – tato výzva je určena právě vám! Naše lázeňská promenáda, která letos vede až z 1. zámeckého nádvoří přes máchadlo až na Braunerovo náměstí bude v sobotu 28. dubna 2018 otevřena již od 10.00 hodin i pro vás. Zaplatit vám sice neumíme, ale můžete vybírat do klobouku, futrálu od houslí či jiných „pokladniček“. Staňte se součástí projektu, o kterém se mluví! Svoji účast můžete nahlásit na mailové adrese lazneducha@litomysl.cz.

 

Výzva pro případné sponzory a mecenáše
Na většinu pořadů v rámci Zahájení 7. litomyšlské lázeňské sezóny se nevybírá vstupné. Ale to neznamená, že účinkujícím nemusíme za jejich vystoupení zaplatit. Proto děkujeme všem dosavadním partnerům a mecenášům, kteří tento projekt v minulosti podporovali. Budeme rádi, když nám zachováte přízeň i tentokrát. Uvítáme samozřejmě i další firmy, podnikatele či jednotlivce, kteří by rádi tento projekt jakkoli podpořili. Ozvěte se nám prosím na lazneducha@litomysl.cz, sdělíme vám podrobnosti. Věříme, že spolupráce bude probíhat k oboustranné spokojenosti. Vězte, že loňský ročník navštívilo celkem 27 tisíc lidí, kteří v Litomyšli nebydlí, nepracují ani nechodí do školy. Vyplývá to ze sledování návštěvnosti podle zbytkových dat mobilních telefonů. 

 Děkujeme vám všem za chuť společně krásně (b)láznit. Prosíme vás i za přímluvu o parádní počasí – již mnohokrát se ukázalo, že když si hodně lidí něco moc přeje, mnohdy to tam nahoře vyslyší a na lázeňskou kolonádu nám pošlou sluníčko. Věříme, že toto je naše společné přání i pro 7. ročník této mírně recesistické akce.

 

 

Dokumenty