Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Program Zahájení 6. litomyšlské lázeňské sezóny představen

27.2.2017

Zahájení v pořadí již šesté litomyšlské lázeňské sezóny proběhne od středy 26. do neděle 30. dubna 2017. Opět po roce ožije v sobotu 29. dubna lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel, přivítáme i spolek českých kolařů cestovatelů a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva. Program byl slavnostně představen na veletrhu Holiday World v Praze. Premiéru zde měla první programová brožura s řadou překrásných obrázků, které mají za cíl akci představit a nalákat na ní i návštěvníky ze vzdálenějších regionů.       

Pohlazení pro duši i pro uši můžeme čekat od Žlutého psa v čele s Ondřejem Hejmou, kapel Jananas či Dědovy blechy, taneční skupiny Amapola Tribe a mnohých dalších. O několik desetiletí zpět nás posunou Sestry Havelkovy, Stanley´s Dixie Street Band nebo taneční Swing Busters a swingová kapela AppenDixie.

Lázeňsky rozehřívat se však budeme již od středy. Samozřejmě nebude chybět oblíbený Knižní čtvrtek ve středu – tentokrát na téma Nitě. Ve čtvrtek můžete zavítat na Večer s galerií nebo si ve Smetanově domě užít Poprask na laguně – výjimečné představení Studia DVA s Evou Holubovou a Bohumilem Kleplem v hlavních rolích. Páteční večerní program zahájí Ondřej Ruml a Matěj Benko Quintet s písničkami Ježka, Voskovce a Wericha ve Smetanově domě. V Music Clubu Kotelna vystoupení „český písničkář“ a výrazný objev loňského roku Thom Artway a U Černého orla se představí kapela -123 minut.       

Celým sobotním programem, jehož součástí můžete být i vy, bude opět provázet vynikající moderátor Václav Žmolík.

V neděli dopoledne vás zveme na snídani v trávě do zámeckého parku a poté na oslavu 25. narozeni městských lesů, která se bude odehrávat na Černé hoře. A po zbytek prodlouženého víkendu si raději nic neplánujte – pálení čarodějnic se možná protáhne až do pondělí 1. května. Budete-li potřebovat po náročných dnech krapet meditace, nabízíme vám MÁJYOGU – malou májovou jógovou slavnost, která bude probíhat v pondělí od 10 do 18 hodin v zámeckém pivovaru. Pozvání přijali yoga instruktoři z různých koutů republiky – podrobněji na www.omysl.cz.

Soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár potřetí
Zkuste se vrátit do počátku dvacátého století a v šatech po babičce či dědečkovi pojďte korzovat po lázeňské promenádě. Vítané jsou slunečníky, vějíře, vycházkové hole, pochopitelně nezbytná je zásoba nezávazných společenských témat pro zastávky s ostatními měšťany. Však to již všechno dobře znáte. A protože soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár se vám líbí, rozhodli jsme se vyhlásit ji znovu. Pravidla jsou jednoduchá – nejdříve je třeba navštívit Fotoateliér HRG na ulici, nechat si udělat obrázek a pak už jen držet si palce. Vyhlášení výsledků proběhne v sobotu 29. dubna na Toulovcově náměstí v 18.00 hodin. Pochopitelně vás neošidíme ani o facebookové kolo soutěže. Vítěz v každé kategorii se může těšit na zajímavé ceny!

Výzva pro účinkující
Umíte hrát, zpívat, tančit, žonglovat či jinak bavit lidi? Zvládáte to i bez aparatury, pódií, světel a dalších divadelních propriet? Výborně – tato výzva je určena právě vám! Naše lázeňská promenáda, která vede od chrámu Nalezení sv. Kříže, přes máchadlo až na Braunerovo náměstí bude v sobotu 29. dubna 2017 otevřena již od 10.00 hodin i pro vás. Zaplatit vám sice neumíme, ale můžete vybírat do klobouku, futrálu od houslí či jiných „pokladniček“. Staňte se součástí projektu, o kterém se mluví! Svoji účast můžete nahlásit na mailové adrese lazneducha@litomysl.cz.

Výzva pro výrobce produktů
Pokud vyrábíte nebo nabízíte sortiment vhodný pro lázeňské hosty, můžete jej celou sobotu 29. dubna nabízet návštěvníkům lázeňské kolonády. Vítané jsou regionální produkty, ruční výrobky - ozdoby a suvenýry, drobné občerstvení, lázeňské oplatky… Zájemci o prodej se přihlásí panu Leoši Krejčímu na mailové adrese krejci@smetanuvdum.litomysl.cz. Pořadatelé si však ponechávají právo výběru prodejců a nemusí zájemce přijmout.

Samolepky „Lázně ducha Litomyšl“ pro provozovatele služeb
I když nebude vaše provozovna přímo lázeňským pramenem, podporovat myšlenku Lázní ducha můžete. Například tím, že hosta přivítáte v lázeňském městě, nabídnete mu informace o lázních, propagační materiály a zejména jej obsloužíte tak, aby se cítil opravdu dobře „opečován“. Již dnes si můžete vyzvednout v Infocentru na Smetanově náměstí samolepku Lázně ducha Litomyšl zdarma.

Dodejme, že akci pořádá město Litomyšl ve spolupráci se Smetanovým domem, příspěvkovou organizací Zámecké návrší, Regionálním muzeem v Litomyšli, Městskou galerií Litomyšl a řadou dalších organizací.  

Více informací a detailní program víkendového otevření sezóny naleznete již brzy na webové adrese www.lazneducha.cz, případně na facebookové stránce, kde jsou pravidelně zveřejňovány také novinky z přípravy této oblíbené akce.   

Dokumenty