Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Program Zahájení 5. litomyšlské lázeňské sezóny připraven

18.3.2016

 Tak, jako jsou klasické lázně zaměřené na léčbu a rekonvalescenci těla, považujeme Litomyšl za místo, kde je možné obnovit své síly duševní. K léčbě duše je ideální návštěva galerií, prohlídka historických pamětihodností i objektů současné architektury, ale i sportovní či wellness vyžití. Doporučujeme též návštěvu některé z mnoha akcí, které doplňují již tak kouzelnou atmosféru Litomyšle. Ne náhodou byla díky lázním ducha Litomyšl vyhlášena nejmagičtějším místem v České republice.

Otevření v pořadí již páté litomyšlské lázeňské sezóny proběhne od středy 27. dubna do neděle 1. května 2016. Opět po roce ožije v sobotu 30. dubna lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel, přivítáme i spolek českých kolařů cestovatelů a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva. Pohlazení pro duši i pro uši nás čeká od Ivana Hlase, Jiřího Šlupky Svěráka či kapely Sto zvířat. O několik desetiletí zpět nás posune Stanley´s Dixie Street Band, Aurora JaSBand nebo Pavlína Kvapilová se svým projektem Elegantní Česko. Premiéru zažije i revitalizovaný zámecký park – koncertovat zde bude skvělý Blue Effect v čele s kytaristou Radimem Hladíkem a zpěvákem Honzou Křížkem, v neděli zde budete moci posnídat nebo si nechat vyprávět pohádku O princezně, které chtěla všechno hned. Nezapomeneme ani na oslavu 90. narozenin Olbrama Zoubka. Celým sobotním programem, jehož součástí můžete být i vy, bude opět provázet vynikající moderátor Václav Žmolík. Ten s sebou přiveze i kolegyni Lavičkovou a kromě moderování zvládne provázet živým vysíláním Výletů s Dvojkou.  

Soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár podruhé
Zkuste se vrátit do počátku dvacátého století a v šatech po babičce či dědečkovi pojďte korzovat po lázeňské promenádě. Vítané jsou slunečníky, vějíře, vycházkové hole, pochopitelně nezbytná je zásoba nezávazných společenských témat pro zastávky s ostatními měšťany. Však to již všechno dobře znáte. A protože loňský ročník soutěže o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár byl nad očekávání úspěšný, rozhodli jsme se vyhlásit jej znovu. Pravidla jsou jednoduchá – nejdříve je třeba navštívit Fotoateliér HRG na ulici, nechat si udělat obrázek a pak už jen držet si palce. Vyhlášení výsledků proběhne v sobotu 30. dubna na Toulovcově náměstí v 18.00 hodin. Pochopitelně vás neošidíme ani o facebookové kolo soutěže. Vítěz v každé kategorii se může těšit na zajímavé ceny!

Soutěž Lázeňské prameny poprvé celoroční
V uplynulých ročnících zahájení sezóny probíhala jednodenní soutěž, která spočívala v konzumaci lázeňských pramenů. V loňském roce jsme měli opět rekordních 18 pramenů - např. Zdeňka Kopala, Terézy Novákové, Julia Mařáka, Boženy Němcové či Josefa Váchala. Mnozí z vás se obraceli na organizátory s prosbou, aby tato soutěž nebyla pouze jednodenní záležitostí. Organizátoři po dohodě s městem vaše přání vyslyšeli. Věříme, že jej uvedou v život naše skvělé restaurace, bary či kavárny. Pravidla se nemění – vyzýváme podnikatele, aby zařadili speciální lázeňský nápoj či pokrm do své celoroční nabídky. Hrací karta bude součástí nových turistických novin, které budou mít platnost až do konce letošního roku a budou distribuovány zdarma. Vítěze vyhlásíme při Zahájení 6. litomyšlské lázeňské sezóny. A co si od toho slibujeme? Věříme, že se k nám lázeňští hosté budou během roku vracet a sbírat razítka v této atraktivní soutěži. Pokud máte zájem zařadit svůj gurmánský pramen do této inovované hry, napište nám na adresu unesco@litomysl.cz. Nezapomeňte – v lázních lidé neobrací každou korunu a počáteční námaha se vám jistě několikanásobně vrátí…    

Výzva pro účinkující
Umíte hrát, zpívat, tančit, žonglovat či jinak bavit lidi? Zvládáte to i bez aparatury, pódií, světel a dalších divadelních propriet? Výborně – tato výzva je určena právě vám! Naše lázeňská promenáda, která vede od chrámu Nalezení sv. Kříže, přes máchadlo až na Braunerovo náměstí bude v sobotu 30. dubna 2016 otevřena již od 10.00 hodin i pro vás. Zaplatit vám sice neumíme, ale můžete vybírat do klobouku, futrálu od houslí či jiných „pokladniček“. Staňte se součástí projektu, o kterém se mluví! Svoji účast můžete nahlásit na mailové adrese lazneducha@litomysl.cz.

Výzva pro výrobce produktů
Pokud vyrábíte nebo nabízíte sortiment vhodný pro lázeňské hosty, můžete jej celou sobotu 30. dubna nabízet návštěvníkům lázeňské kolonády. Vítané jsou regionální produkty, ruční výrobky - ozdoby a suvenýry, drobné občerstvení, lázeňské oplatky… Zájemci o prodej se přihlásí panu Jaroslavu Venclovi na mailové adrese lazneducha@litomysl.cz. Pořadatelé si však ponechávají právo výběru prodejců a nemusí zájemce přijmout.

Samolepky „Podporujeme myšlenku Lázní ducha“ provozovatelů služeb
I když nebude vaše provozovna přímo lázeňským pramenem, podporovat myšlenku Lázní ducha můžete. Například tím, že hosta přivítáte v lázeňském městě, nabídnete mu informace o lázních, propagační materiály a zejména jej obsloužíte tak, aby se cítil opravdu dobře „opečován“. Od začátku dubna si budete moci zdarma vyzvednout v Infocentru na Smetanově náměstí samolepku s logem a textem Podporujeme myšlenku Lázní ducha.

Dodejme, že akci pořádá společnost s ručením omezeným JOMTOV, vlastnící literární kavárnu Na sklípku, ve spolupráci s městem Litomyšl. Děkujeme, že se k této akci přidává i většina místních organizací, spolků i vás, čtenářů Lilie. Více informací a detailní program víkendového otevření sezóny naleznete na webové adrese www.lazneducha.cz, případně na facebookové stránce, kde jsou pravidelně zveřejňovány také novinky z přípravy této akce.   

 

Dokumenty