Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Památky v Litomyšli

Poprvé Litomyšl zmiňuje kronikář Kosmas k roku 981 jako pohraniční pevnost Slavníkovců. I z toho je patrné, jak dlouhou historii má naše město již za sebou. Od roku 1259 je díky Přemyslu Otakarovi II. Litomyšl městem. V roce 1344 bylo papežem na žádost Karla IV. povýšeno pražské biskupství na arcibiskupství a současně zde zřízeno nové biskupství, druhé v Čechách. V 16. století nahradil hrad pernštejnský zámek a v 17. a 18. století přibyly budovy piaristů. Od roku 1999 je zámecký areál, do kterého patří kromě jiného i zámecký pivovar, ve kterém se v roce 1824 narodil Bedřich Smetana, na Seznamu UNESCO – řadí se tak do top dvanáctky nejoceňovanějších památek v České republice.

Za zhlédnutí stojí i ostatní historické budovy na zámeckém návrší včetně moderně revitalizovaných Klášterních zahrad, ale i podzámčí. Smetanovo náměstí patří k nejdelším náměstím v Evropě. Proslulé jsou litomyšlské podsíně, díky nimž i v dešti může „ každý jíti, kamž by chtěl, po městě a po suše“. Za pozornost stojí i nejstarší renesanční dům U Rytířů (dnes sídlo Městské galerie), radniční věž se secesním orlojem a tzv. litomyšlským loktem, Mariánský sloup i socha nejslavnějšího litomyšlského rodáka, Bedřicha Smetany od Jana Štursy a Pavla Janáka.

Pohádkovou atmosféru má i malebné Toulovcovo náměstí. A jistě ne pouze proto, že je opředeno řadou pověstí. Máte-li rádi tajemno, navštivte Portmoneum – Museum Josefa Váchala. Josef Portman si ve dvacátých letech minulého století nechal vymalovat a vybavit interiér svého domu Josefem Váchalem. Na sytě barevné výmalbě se střídají postavy ďáblíků, skřetů a duchů s klasickými křesťanskými motivy či odkazy na hinduismus a jiné orientální nauky.

Litomyšl je moderní historické město s rozsáhlou památkovou rezervací. Na každém kroku zde najdete nějakou památku či stopu minulosti. Zároveň však uvidíte, jak se při revitalizaci památkového fondu používají prvky moderní architektury. Věříme, že naši snahu zachovat dědictví minulosti budoucím generacím oceníte a bude se vám u nás líbit.