Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Památky v Kutné Hoře

Historické centrum Kutné Hory zaujímá plochu 62 ha a uchovává 319 kulturních památek a 2 národní kulturní památky – Vlašský dvůr a chrám sv. Barbory. Po Praze, Olomouci a Brně je čtvrtou největší městskou památkovou rezervací v České republice.

Od roku 1995 jsou obě kutnohorské katedrály spolu s historickým jádrem zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ve městě naleznete ukázky z deseti století architektury.

V městské části Malín, která je známá jako původní hradiště Slavníkovců, Vás jistě zaujmou románský kostel sv. Štěpána a předrománský kostel apoštolů Jana a Pavla. Mezi klenoty období gotiky patří kromě obou kutnohorských katedrál také Kamenný dům a Kamenná kašna. Z renesančních budov vyniká zejména objekt Arciděkanství. I baroko utvářelo poměrně výrazně vzhled dnešního města, rozsáhlé klášterní areály Jezuitské koleje či řádu sv. Voršily patří mezi dominanty. Rokoko nám připomíná zejména interiér kostela sv. Jana Nepomuckého. I pozdější slohy však našly v Kutné Hoře své místo, zejména 1. třetina 20. století.