Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Ozvěny festivalů v Litomyšli a Telči

29.7.2015

V pátek 24. července proběhla v Litomyšli Ozvěna festivalu Prázdniny v Telči. Symbolicky přesně v ten den, kdy byl zahájen v Telči 33. ročník tohoto oblíbeného festivalu. Ozvěna festivalu byla začleněna do Toulovcových prázdninových pátků – oba festivaly mají podobnou strukturu i cílové skupiny. Nechyběla pohádka pro děti ani opravdová hvězda Prázdnin v Telči, kterou nebyl nikdo menší než Pavel Lohonka Žalman. V doprovodu skvělých muzikantů nadchnul do posledního místečka zaplněné Toulovcovo náměstí a postaral se o prázdninově pohodový večírek. Ve znamení jakési prodloužené pokračoval náš Pátek mezi sochami Olbrama Zoubka v zámeckém sklepení. Tzv. nocturna patří na Prázdninách v Telči mezi nezapomenutelné zážitky. Ne jinak tomu bylo i v Litomyšli. Jirka Holoubek s sebou přivezl kromě kontrabasisty Páji Peroutka a výborného klavíristy Tomáše Stehlíka také zpěvačku Spirituál kvintetu Veroniku Součkovou. Atmosféra byla radostně tajemná a věřím, že všichni zúčastnění si právě v chladu sklepení horký páteční den překrásně zakončili.

A který festival vyveze na oplátku Litomyšl? V roce 230. výročí od narození M. D. Rettigové to budou právě gastroslavnosti, které nesou jméno po této významné kuchařce. Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové budou mít svoji ozvěnu v Telči 14. srpna 2015. Chybět nebude gastronomická soutěž O nejchutnější zelňačku a zelné karbanátky, dobový jarmark, vaření na pódiu dle domácí kuchařky Rettigové ani povídání o této významné Litomyšlačce s pozvánkou do Litomyšle. K tanci a poslechu bude i v Telči hrát oblíbená kapela Třehusk či Swing Sextet s hostem Lee Andrew Davison.

Pokud si naplánujete výlet do překrásného města Telč, které je mimochodem Litomyšli dost podobné, doporučujeme zůstat do soboty. V sobotu 15. srpna se zde 10 do 18 hodin  konají oblíbené Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna. Setkáte se nejen se Zachariášem a Kateřinou, ale také s králem Janem Lucemburským a Eliškou Přemyslovnou, s majiteli panství a zámku Dačice, s mistrem stavitelem Leopoldem Estreicherem ze Slavonic a dalšími osobnostmi Regionu renesance. Chybět nebude dobová muzika, kejklíři, šermíři, sokolníci, rytíři ani kolotoč a dílnička pro děti.        

Ozvěny festivalů pro vás připravil svazek obcí Česká inspirace, který právě v letošním roce slaví 20 let od svého založení. Cílem projektu je oživit památkové objekty, podpořit putování za živou kulturou, ale také propagovat festivaly i města, ve kterých se konají.

Tak se dobře bavte, cestujte a užívejte si neopakovatelnou atmosféru měst České inspirace, která je ještě umocněna skvělými výkony umělců v nejrůznějších uměleckých žánrech.
A nezapomeňte, města České inspirace jsou města plná života! 

 Přehled Ozvěn festivalů 2015
Chebské dvorky tentokrát v Jindřichově Hradci: 1. - 30. 4. 2015
Okolo Třeboně v Poličce: 6. 6. 2015
Den města Jindřichův Hradec v Hradci Králové: 7. 6. 2015
Prázdniny v Telči tentokrát v Litomyšli: 24. 7. 2015
Jazz goes to town tentokrát v Třeboni: 13. 8. 2015
Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové poprvé v Telči: 14. 8. 2015
Mimefest Polička tentokrát v Kutné Hoře: 22. – 23. 8. 2015
Kutnohorský Tyjátrfest tentokrát v Chebu: 3. 12. 2015

Dokumenty