Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Ozvěny festivalů inspirují

30.5.2016

Cílem akce je pomoci oživit památkové objekty, podpořit putování za živou kulturou, ale také propagovat festivaly i města, ve kterých se konají.

V praxi jde o záměr přenést jedno festivalové představení známých festivalů do jiného členského města. Tímto způsobem bychom rádi představili oblíbené festivaly v místech, kde nejsou doma. Zároveň chceme představit místa, ve kterých mají festivaly domovskou scénu. Každé z osmi měst sdružených v České inspiraci jeden festival „vyváží“ a jeden „dováží“.     

Princip se pokusíme vysvětlit na konkrétní ozvěně. Ve středu 8. června bude v Chebu zahájen již 14. ročník krajského festivalu uměleckých projektů s mezinárodní účastí Chebské dvorky. Historické jádro města Chebu se stane centrem setkání umělců a příznivců umění z Čech i ze zahraniční. Na zdech, plotech i zábradlích, ve vzduchu i na zemi se ocitnou fotografie, malby, grafické práce, kresby, prostorové instalace, plastiky i sochy. Nápad představit projekty mladých tvůrců, studentů a uměleckých seskupení, ale i díla profesionálů či nadaných amatérů se líbí i v Litomyšli. Proto se pokusíme v rámci prvního víkendu Smetanovy výtvarné Litomyšle – tedy od 9. do 12. června - oživit uměním dvorky místních hospůdek i kaváren, jejichž výzdoby se zhostí umělci místní či s Litomyšlí srdcem spjatí. Těšit se můžete na výstavy obrazů, malování v přímém přenosu, světelnou instalaci nebo se dozvíte, kdo stojí za výzdobou litomyšlské fortny. Nebude to však pouhé výtvarno, které bude lákadlem. Součástí ozvěn budou i koncerty – představí se např. litomyšlský kytarista Jakub Vaníček nebo olomoucká kapela Blue Apple, autorské čtení s hudebním doprovodem nabídne nositel ceny Jiřího Ortena z roku 2011 Jan Těsnohlídek ml., chybět nebude ani oblíbený slam poetry a další. Takže neváhejte a přijďte podpořit umění začínajících talentů! Program bude probíhat např. na dvorku Kavárny Mandala, Literární kavárny Na sklípku, Café Kafíčko, Cafebaru Underground, Vinárny U Mydláře, Hostince U černého orla či ve fortně. Více informací se dozvíte z tištěného programu k akci a samozřejmě na webu města Litomyšl.

A který festival vyveze na oplátku Litomyšl? V rámci Babího léta proběhne 10. září v Chebu ozvěna festivalu Toulovcovy prázdninové pátky na které se kromě jiného představí nám dobře známý Pavel Dobeš.    

Obecně lze říci, že jde o poměrně organizačně náročnou aktivitu, která by však mohla mít velmi kladné ohlasy. V budoucnu se dají očekávat i výrazné zpětné vazby v cestování za živou kulturou do měst, ze kterých byl „ochutnávkový“ koncert.

Tak se dobře bavte, cestujte a užívejte si neopakovatelnou atmosféru měst České inspirace, která je ještě umocněna skvělými výkony umělců v nejrůznějších uměleckých žánrech.
A nezapomeňte, města České inspirace jsou města plná života! 

Milé Ozvěny festivalů v Litomyšli,
Ve středu 8. června začínají 14. Chebské dvorky a již o den později 9. června začínají jejich OZVĚNY. Jsme rádi, že díky České inspiraci zní naše snažení až v krásné Litomyšli. Na Dvorcích je krásné to, že každý ročník je jiný, nejen díky autorům a interpretům, ale i rozmarům počasí. Zažili jsme krátké a úderné bouřky, celodenní deště, vítr, ale i velká vedra. Nikdy jsme to nevzdali. Každoročně zažíváme krásné pocity se setkávání přátel, vytváření nových přátelství, krásné pohody a uměleckých zážitků. To přejeme i vám v Litomyšli.
Hezké Ozvěny festivalů přeje
Zbyněk ILLEK a team Chebských dvorků

Ozvěny festivalů 2016
Chebské dvorky tentokrát v Litomyšli: 9. - 12. 6. 2016
Toulovcovy prázdninové pátky z Litomyšle poprvé v Chebu: 10. 9. 2016
Královské Stříbření Kutné Hory se představuje v Telči: 19. – 20. 8. 2016
Folklór v máji z Telče na výletě v Kutné Hoře: 21. 8. 2016
Mimefest z Poličky navštíví Jindřichův Hradec: 17. – 19. 6. 2016
Folková růže z Jindřichova Hradce na Svojanově: 24. 9. 2016
Na jednom břehu z Hradce Králové v Třeboni: 30. 6. - 4. 7. 2016  
Jihočeský jazzový festival z Třeboně v Hradci Králové: 18. – 22. 10. 2016

Dokumenty