Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Největší „Srdce pro region“ v Pardubickém kraji má podle cestoruchářů Miroslav Brýdl

19.10.2016

V pondělí 17. října 2016 převzal emeritní starosta a Otec zakladatel České inspirace Miroslav Brýdl v Music Clubu Kotelna v Litomyšli cenu Srdce pro region. Vydavatelství KAM po Česku se rozhodlo u příležitosti 10. výročí existence redakce založit po dohodě s regionálními zástupci cestovního ruchu a ve spolupráci s Asociací turistických informačních center ČR cenu pro osobnosti, které se v minulosti zasadily o rozvoj, popularizaci a propagaci dané turistické oblasti, regionu nebo stály u zrodu významného produktu v oblasti cestovního ruchu. Během roku 2016 bude cena udělena celkem 14krát – vždy jednomu zástupci z jednoho kraje České republiky. Mezi oceněnými je např. Hana Maierová za Liberecký kraj, Petr Krč z Moravskoslezského kraje, Ivana Vopálková za Středočeský kraj či Ivana Mahelová z kraje Vysočina.

Na diplomu, který obdržel Miroslav Brýdl, se mimo jiné dočtete:“ Miroslav Brýdl byl prvním porevolučním starostou města Litomyšl. Položil základy kongresového cestovního ruchu, z jeho přičinění byl litomyšlský zámecký areál zapsán na seznam UNESCO (1999) a stál za obnovou dnes nejnavštěvovanějšího místa ve městě – Klášterních zahrad. Jako náměstek hejtmana byl u příprav revitalizace zámeckého návrší. Sehrál důležitou roli v rozvoji moderní architektury města ve vyváženém souladu s jeho historickými částmi. Z jeho iniciativy byla poprvé zorganizována Smetanova výtvarná Litomyšl. Významnou

měrou přispěl k rozvoji projektu Česká inspirace a sdružení České dědictví UNESCO.“ Podrobnější zdůvodnění nominace najdete níže.

Před samotným předáním ceny shlédli návštěvníci krátký dokument s názvem „V Litomyšli neměníme směr, jen občas střídáme starosty,“ ve kterém David Vávra klade všem porevolučním starostům otázky týkající se moderní architektury. David Vávra byl také prvním gratulantem, poblahopřát přišel i současný starosta Radomil Kašpar. Teprve po této malé slavnosti se naplno rozjelo představení Besídka v podání Divadla Sklep.    

Podrobnější zdůvodnění nominace:
Miroslav Brýdl je prvním porevolučním starostou města Litomyšl. Především jeho zásluhou došlo k základní obnově historického centra města. Již několik let po jeho zvolení to ve městě Litomyšl přestalo vypadat jako po válce. Došlo k obnovení historického fondu – také díky Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón – u jehož zrodu hrál Miroslav Brýdl významnou roli.

Díky aktivitám Miroslava Brýdla se v roce 1994 konalo na litomyšlském zámku setkání sedmi středoevropských prezidentů. Byl to první ročník dnes již tradiční akce a položil také základ kongresovému turismu ve městě Litomyšl. O rok později navštívil Litomyšl španělský královský pár a již v roce 1999 byl zámecký areál zapsán na Seznam světového kulturní a přírodního dědictví UNESCO. Opět díky iniciativě Miroslava Brýdla, ale i díky investicím, které dokázal v zámeckém areálu prosadit.

Už to všechno by na udělení ceny Srdce pro region zcela jistě stačilo. Ale to by nebyl Miroslav Brýdl…

Byl i u obnovy dnes nejnavštěvovanějšího místa v Litomyšli – Klášterních zahrad (a bylo mu tehdy vyčítáno, proč neopravuje chodníky), ale i u příprav na největší investiční projekt v novodobých dějinách města Litomyšl – Revitalizace zámeckého návrší (to již jako náměstek hejtmana Pardubického kraje).

Velmi důležitou roli sehrál Miroslav Brýdl i v rozvoji moderní architektury a jejím kloubení s historickými částmi města. Cílevědomé prosazování kvalitních staveb pro roce 1990 vyneslo desetitisícovou Litomyšl na pozici hlavního města současné české architektury. I toto je pro nezanedbatelné množství lidí motivátorem k návštěvě a také tím, co odlišuje Litomyšl od podobně velkých, historických měst.                

Dodnes je Miroslav Brýdl aktivním členem mnoha pracovních skupin. Byl u zrodu akce Lázně ducha, vysnil si „svátky žrádla“ – tedy Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové, také na jeho počest je každoročně pořádána ArchiMyšl – oslava Světového dne architektury, z jeho iniciativy byla poprvé zorganizována Smetanova výtvarná Litomyšl a o důležité roli Miroslava Brýdla v rámci Mezinárodního festivalu Smetanova Litomyšl by se daly psát celé práce. Jednou za měsíc chodí všichni porevoluční starostové na společný oběd a je naprosto jisté, že Miroslav Brýdl chodí vždy připravený – s připomínkami a poznámkami ke svým kolegům, které by mohli v návalu své jiné práce přehlédnout. 

Vše, co kdy Miroslav Brýdl dělal a dělá, je upřímné – plné nadšení a zapálení pro věc. Hořel a hoří a dokáže zapálit i ostatní. Když ho někdo naštve, hned se to pozná – to padají i „zakázaná“ slova. Na druhou stranu dává prostor vysvětlení a argumentům. I přes to vše, co má za sebou, umí naslouchat. Jak vzácná to vlastnost v dnešní době….