Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Moderní architektura v Poličce

Městské činžovní domy - dva soubory činžovních domů byly vystavěny na nábřeží Svobody a v ulici E. Beneše v rondokubistickém slohu v letech 1923-24 podle návrhu architekta Václava Flégla z Prahy.

Tylův dům – expresivně kubistická stavba se zajímavými pagodovitými a orientalizujícími rysy. Monumentální budova byla postavena v letech 1922-29 dle návrhu architektů Antonína Mendla a Václava Šantrůčka.

Masarykova základní škola na nábřeží Svobody – dle návrhu architekta Bohuslava Šmída – barevný kontrast tvoří červené plochy z neomítaných cihel a světlé plochy omítek. Budova školy je společně se Synským rybníkem výraznou dominantou nábřeží Svobody.

Šmídova vila - budovu stavěl v letech 1933-1934 podle svého vlastního návrhu architekt a stavitel Bohuslav Šmíd. Budova je tvořena navzájem se pronikajícími kvádry a výsledný dojem je umocněn vysokým pásovým oknem s vitráží Karla Svolinského. B. Šmíd zde opět užil své oblíbené kombinace brizolitové omítky s režnými cihlami, kterou doplnil tmavě modrými rámy oken a bílými křídly. Šmídova vila byla v roce 1987 zapsána do státního seznamu památek.