Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Litomyšlský advent bude opět andělský

31.10.2018

Advent. Období provoněné cukrovím, jehličím, svařeným vínem s atmosférou plnou pohody, klidu a lásky. V Litomyšli navíc s anděly, kteří se zabydleli ve stálé expozici chrámu Nalezení sv. Kříže a o adventu zde vypráví nejen příběh Ježíše Krista, ale z výšky shlížejí na bohatý program před kostelem. Ten zažijete na zámeckém návrší o adventních nedělích od 2. do 23. prosince.

Adventní odpoledne v andělské Litomyšli

Každou z adventních nedělí naplní zajímavý program, který začne vždy ve 13.00 hod. a až do večerních hodin bude plný aktivit pro rodiny s dětmi, ale i seniory. Pro návštěvníky je připraveno například Peklo nebo stromečky s vánočními ozdobami v zámeckém sklepení, desítky betlémů z Východních Čech v piaristickém kostele, ale i loutkové pohádky Sněhová královna, O Budulínkovi, O pyšné čarodějnici a O Šípkové Růžence v Nové městské síni. V infocentru budou tvořivé dílničky, Fler Kreativ v sálech zámeckého pivovaru, koncert benefičního festivalu Hudba pomáhá, který letos na pomoc přizval Litomyšlský symfonický orchestr, se odehraje v zámecké jízdárně. Program chystá i regionální muzeu a lákadlem bude jistě trh. „Stánky na zámeckém návrší s pestrou nabídkou se stanou součástí stylového gurmánského trhu s krásným designem, světýlky, ohni a živými zvířaty,“ říká za organizátory ze Smetanovy Litomyšle Karel Telecký a dodává: „Na trh nám dorazí také litomyšlská novinka - nádherný školní autobus, u něhož se bude grilovat, a to opravdu vše, nač si vzpomenete.“ Kdo si ale bude chtít zakousnout něco vlastnoručně připraveného, může si na otevřených ohních opéct buřty. Náčiní i buřty budou k dispozici na místě. Na návrší se usídlí i venkovní kavárna, ze které bude skvělý výhled na pódium. Na tom od 14.00 hod. vystoupí dětské soubory, od půl čtvrté regionální kapely a od 17.00 hod. potom známé kapely české hudební scény. „Zahraje Jananas, Chantal Poullain, či Mário Bihári s kapelou Bachtale Apsa,“ upřesňuje Telecký. Celý den pak končí v kostele Nalezení sv. Kříže, kde bude zapálena svíce na adventním věnci. S litomyšlskými duchovními bude přitom možné rozjímat nejen nad smyslem adventního období. Piaristický chrám také získá barevné slavnostní nasvícení.

Putujte s Andělkou

Protože litomyšlský advent je andělský, můžete během něho na zámeckém návrší potkat skutečné andílky. Jeden z nich se jmenuje Andělka, která ráda dětem rozdává herní kartičky. Soutěž Putování s Andělkou může účastníkům přinést drobnou odměnu, ale i dárkové tašky se vstupenkami, dárkovými poukazy a dalšími zajímavými cenami. A co je nejlepší, provede vás celým programem.

Andělský vánoční strom s videomappingem

Vánoční strom, který se slavnostně rozsvítí první adventní neděli v 17.00 hod., bude opět zdobit prostranství mezi chrámem Nalezení sv. Kříže, regionálním muzeem a zámeckým areálem. Ani tentokrát nebude chybět vystoupení dětských sborů Kvítek a Lilium pod vedením Lucie Vavřínové či moderátor Daniel Kvasnička. „V uplynulých dvou letech se součástí rozsvěcení vánočního stromu stal také videomapping z dílny KLUCIvespolek. Pokud vše dobře dopadne, nebude chybět ani v letošním roce. Myslíme si, že dobré tradice by se měly dodržovat,“ usmívá se Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu města Litomyšle.

Vstup na většinu akcí je zdarma. Více informací a podrobný program všech adventních nedělí naleznete na novém webu www.andelskalitomysl.cz. Ještě před programem adventních nedělí (s výjimkou čtvrté) můžete strávit čas na zámku, kde se od 11.30 hod. uskuteční adventní prohlídky. Kaple a reprezentační sály získají krásný vánoční nádech. Během předvánočního období se v Litomyšli uskuteční i celá řada dalších akcí, na které se také můžete přijít podívat.

Akci pořádají město Litomyšl, Zámecké návrší, p.o., Smetanova Litomyšl, o.p.s., Smetanův dům, p.o., Státní zámek Litomyšl, Regionální muzeum v Litomyšli, Evropské školicí centrum, Informační centrum Litomyšl, Betlemáři Litomyšlska, Střední zahradnická a technická škola Litomyšl, ZUŠ Bedřicha Smetany a litomyšlské církve.

Jana Bisová, Smetanova Litomyšl, o.p.s.

Kontaktní osoba: Karel Telecký, M: 723 743 760

 

Dokumenty