Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Litomyšlská obrazárna

Umění je v Litomyšli běžnou součástí života – nachází se mnohdy i ve veřejném prostoru – stačí otevřít oči a dobře se dívat. Dnes vás však chceme pozvat především do litomyšlských muzeí a galerií. Počet krásných míst, která stojí za to vidět, je veliký. Sobota a neděle vám na prohlídku Litomyšle umělecké stačit určitě nebude. Přijměte proto pozvání na víkend, který začíná již ve čtvrtek. Nejen, že stihnete vidět a zažít víc, ale dokonce ušetříte. Každý první čtvrtek v měsíci pro vás patnáct muzeí a galerií otevře své dveře úplně zdarma. Není podstatné, zda jde o instituci státní, krajskou, městskou či soukromou. Důležité je, že si odnesete překrásné zážitky a snad si i v našich lázních ducha trošku odpočinete a načerpáte nové síly.

Zvýšenou pozornost věnujte prosím návštěvě Městské obrazárny, která je umístěná ve druhém patře litomyšlského zámku – památky UNESCO. Kurátor PhDr. Michal Šimek vybral z bohatých zdrojů Městské obrazárny, která byla založená již v roce 1925, řadu skvostů pro stálou expozici. Vybíralo se z více než dvou tisíc uměleckých děl, z nichž mnoho z nich lze zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století. Základy obrazárny stojí na místních rodácích, jmenujme např. Julia Mařáka, profesora na pražské akademii a zakladatele české moderní krajinomalby, či Antonína Dvořáka, jednoho z důležitých představitelů žánrové malby u nás. O rychlý rozvoj galerie se ve 30. letech zasloužil její ředitel Václav Drbohlav a purkmistr Litomyšle František Lašek, kteří se nezdráhali oslovit již tehdy uznávané malíře, do sbírek galerie se tak dostala díla Františka Tichého, Otokara Kubína, Jana Zrzavého a mnoha dalších. Válka galeriím moc nepřála, šťastnější období se pro litomyšlskou sbírku začíná psát po roce 1989. Snahu o obnovení tradiční městské obrazárny v prostorách zámku aktivně podporuje vedení města v čele s Miroslavem Brýdlem. Dochází k systematickým nákupům a doplňování sbírkového fondu, jsou získána díla – Václava Boštíka, Bohdana Kopeckého Ludmily Jandové, Olbrama Zoubka a dalších.

Současná expozice obrazárny prezentuje díla umělců spjatých s Litomyšlí a jejím okolí, kteří však často svým významem mnohonásobně přesahující hranice regionu (J. Mařák, A. Dvořák, M. Švabinský, J. Matička, B. Kopecký, L. Jandová), ale zpřístupňuje také díla velikánů českého umění (J. Čapek, E. Filla, J. Zrzavý, J. Lada, V. Preissig, J. Preisler, J. Váchal J. Panuška, A. Kalvoda, aj.). Z dnešního pohledu je až neuvěřitelné, že Litomyšl – malé město východních Čech – dokázala získat a uchovat výtvarná díla takovéto kvality.