Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Litomyšlská lázeňská sezóna zahájena!

5.5.2021

Poslední dubnovou sobotu jsme oslavili 10. narozeniny Lázní ducha Litomyšl. Zároveň byla zahájena další litomyšlská lázeňská sezóna. Vážené lázeňačky, vážení lázeňáci, moc jste nám u této události chyběli! Lepší způsob než natáčení dvouhodinového streamu Lázně ducha do každého ucha jsme však s ohledem na platná epidemická opatření jednoduše nevymysleli. Počasí nám díky Nebeské protekci přálo a Václav Žmolík přivítal ve svém improvizovaném pokojíčku v Klášterních zahradách celou řadu zajímavých hostů. Popovídali Otcové zakladatelé Miroslav Brýdl a Jaroslav Venc, pozdravit přišel i současný starosta Daniel Brýdl. Další milé povídání patřilo architektům Josefu Pleskotovi, Davidu Vávrovi či režiséru Radovanu Lipusovi. Eva a Jan Piknovi nás ujistili, že Smetanova Litomyšl bude. Pavlína Kvapilová povyprávěla o projektu Elegantní Česko či Ozdobte královskou cestu. Václav Žmolík si pozval i René Klimeše, který přinesl ukázat již vyrobenou pamětní desku pro Láďu Horáčka a ozdobou odpoledne se stal také Jiří Junek se svým velocipédem, na kterém přijel z Mejta. Na Olbrama Zoubka krásně zavzpomínala jeho dcera Eva a odpoledne zpříjemnil nejen svým kreslením Honza Kalina, kterého znáte možná z lázeňské promenády, ale určitě z kapely 100 zvířat. A došlo dokonce i na školu swingu s Aničkou a Honzou z taneční skupiny Swing Busters. Celé odpoledne provázela parádní muzika Jana Smigmatora, který dorazil do Francouzské zahrady se svým Bandem. Jednu z hlavních rolí hrála samotná Litomyšl – respektive její krásy! Díky mnoha kamerám, dronu či jeřábům je pořad plný překrásných záběrů, ze kterých se vám bude tajit dech. Také obrázky z uplynulých ročníků z archívu CMS TV Litomyšl lázeňskou krásně dokreslily.   

Pokud jste pořad Lázně ducha do každého ucha nestihli v přímém přenosu, můžete se na něj podívat kdykoli jindy. Je ke zhlédnutí na www.lazneducha.cz nebo na YouTube či facebooku Litomyšl – lázně ducha (začátek po úvodních obrazovkách ve 22.minutě). Na lázeňském facebooku si můžete prohlédnout i řadu fotografií. Velké poděkování patří i hlavnímu mediálnímu partnerovi, kterým byl Český rozhlas Dvojka i hlavnímu partnerovi oslav – Českým drahám.    

Poděkování patří každému, kdo nám s tímto projektem jakkoli pomáhal. Zvláštní poděkování a palec nahoru si zaslouží režisér pořadu, kterým je Dominik Kalivoda – jistě znáte z místního rozhlasu či kabelové televize. Velmi jste nám při tomto zvláštním ročníku zahájení lázeňské sezóny chyběli. Věříme, že se s vámi budeme moci potkat první víkend v září na Litomyšlské veselici, kterou plánujeme jako náhradu za Lázně ducha i Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové.

Až půjdete na procházku, prohlédněte si výstavu Litomyšl lázeňská i novou lázeňskou lavičku – vše je pro vás připraveno na Toulovcově náměstí. Věříme, že svět bude brzo opět v pořádku a lázeňská Litomyšl bude vypadat tak, jak uvidíte na fotografiích na výstavě. Těšíme se na naše společné (b)láznění a věříme, že své úsměvy už nebudeme muset skrývat pod respirátory!

Soutěž Lázeňské prameny pokračuje i v roce 2021!
K lázním patří neodmyslitelně i léčivé prameny. Takovým pramenem však nemusí být jenom voda z termálního zdroje, duši léčí především pozitivní energie, zklidnění, pozapomenutí na starosti a dobrá nálada. Někdy pomůže i dobré jídlo a pití. Zvláštní skupinou litomyšlských lázeňských pramenů jsou právě prameny gurmánské. Zájemci o tento druh pramenů budou moci až do konce roku 2021 navštěvovat restaurace a za konzumaci speciálně pro lázeňské hosty připravených nápojů či pokrmů sbírat razítka do svých hracích karet. Hrací kartu si můžete stáhnout níže. 

Pro zařazení do slosování budete potřebovat minimálně 5 razítek z uvedených litomyšlských pramenných míst. Objednáte-li si na daném místě speciálně pro vás připravený lázeňský nápoj či pokrm, získáte razítko do hrací karty. Po splnění podmínky nám vyplněnou hrací kartu zašlete mailem na adresu lazneducha@litomysl.cz, kartu můžete doručit i poštou nebo osobně na adresu Město Litomyšl, Odbor kultury a cestovního ruchu, Bří Šťastných 1000, Litomyšl.

Do losování o hodnotné ceny budou zařazení ti, kteří zašlo správně vyplněnou hrací kartu nejpozději do 31. prosince 2021. Vítězové budou odměněni hodnotnými cenami poslední dubnovou sobotu 2022 v rámci Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny. Výherci budou o výhře informováni minimálně 15 dní před konáním akce.         

 

Dokumenty