Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Litomyšl ve filmu

Renesanční litomyšlský zámek s více než osmi tisíci sgrafity nemohl uniknout pozornosti filmařů. Jako kulisu si ho pro koprodukční film Zapomeňte na Mozarta (1985) vybral Miloslav Luther. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout i velký křišťálový lustr vyrobený pro slavný oscarový film Amadeus (1984), který zámku po natáčení věnoval režisér Miloš Forman. Zámecké kulisy se objevily také v britském dobrodružném seriálu z období francouzské revoluce Červený Bedrník (1999). Nejen krásu zámeckých zahrad využil při natáčení Otakar Vávra v adaptaci románu Aloise Jiráska Filosofská historie (1937), v které se představily takové herecké persony jako Jan Pivec nebo Jindřich Plachta.

Dalším filmaři vyhledávaným městem Českomoravského pomezí jsou Svitavy. Se Svitavami jsou také spojeny osudy Oskara Schindlera. Příběh rozporuplného svitavského rodáka, který za 2. světové války zachránil před smrtí v koncentračních táborech na 1200 Židů, zachytil Steven Spielberg v slavném filmu Schindlerův seznam (1993). Na Svitavsku natáčel Vojtěch Jasný svůj legendární film Všichni dobří rodáci (1968). Film, který je řazen k nejhodnotnějším počinům v historii československé kinematografie, se rodil v malebném prostředí městečka Bystré. Vojtěch Jasný se do Bystrého vrátil v roce 1999, kdy zde natáčel volné pokračování s názvem Návrat ztraceného ráje.

Filmařsky velmi oblíbenou lokalitou je také nedaleký Veselý Kopec. V roce 1988 se zde natáčel televizní seriál Cirkus Humberto v režii Františka Filipa, podle stejnojmenného románu Eduarda Basse. Malebné prostředí skanzenu poskytlo tvůrcům zázemí i při natáčení komediální pohádky Lotrando a Zubejda (1996) podle scénáře Zdeňka Svěráka, s hudbou Jaroslava Uhlíře a pod režijní taktovkou Karla Smyczka. Pohádek se na Veselém Kopci urodilo více. V roce 1993 se tyto malebné kulisy zalíbily pro pohádku Nesmrtelná teta režiséru Zdeňku Zelenkovi, v hlavní roli s vynikající Jiřinou Bohdalovou. Podle knižní předlohy Boženy Němcové zde natočil pohádku Tři životy (2007) i Jiří Strach. Rovněž podle předlohy Boženy Němcové v místních kulisách vznikala

Pohádka Sedmero krkavců (1993) pod režijní taktovkou Ludvíka Ráži. Německá režisérka Dagmar Knöpfel, velká obdivovatelka Boženy Němcové, tu o ní natáčela životopisný film A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu (2005). Intimní snímek byl inspirovaný posledními drásavými dopisy, které na sklonku svého života Božena Němcová adresovala z Litomyšle svým přátelům a dětem. Na prostranství Veselého Kopce vznikl i film Zeno Dostála Golet v údolí (1995) v hlavní roli s Ondřejem Vetchým.