Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Lázně Litomyšl léčí laskavou legrací již pátým rokem

24.4.2016

Když před čtyřmi lety přišli podnikatel Jaroslav Vencl, emeritní starosta Miroslav Brýdl a nakladatel Ladislav Horáček s nápadem vyhlásit Litomyšl prvními lázněmi ducha na světě, mnozí v úspěch tohoto projektu příliš nevěřili. Dnes si naopak nedovedeme představit Litomyšl bez přídavného jména „lázeňská“ a konec dubna bez zahájení lázeňské sezóny. Díky lázním ducha byla Litomyšl vyhlášena nejmagičtějším místem v republice a získala si respekt i skutečných léčebných lázní. Tato akce jednoduše Litomyšli sluší a já věřím, že se na ni už teď, stejně jako my organizátoři, moc těšíte. Čeká nás spousta legrace, budeme svědky řady vynikajících koncertů a divadelních představení. Nezastupitelnou roli hrajete v tomto „(b)láznění“ také vy. Zkuste se spolu s organizátory vrátit na začátek 20. století - přijďte v šatech po babičce či dědečkovi, s paraplíčky a špacírkami korzovat lázeňskou kolonádou.  

Samotné zahájení lázeňské sezóny je naplánováno na sobotu 30. dubna od 14.00 hodin před chrámem Nalezení sv. Kříže. Lázeňské tématiky však bude v našem městě plno již od středy. V literární kavárně Na sklípku se můžete večer zastavit na Knižním čtvrtku ve středu na téma Lázně, knihy, klobouky, vyženou vám z hlavy brouky. Ve čtvrtek se zasmějete u romantické komedie Bosé nohy v parku a v pátek budou hned dvě velmi důležité události: od 17.00 hodin nás čeká vernisáž výstavy v Městské galerii se všeříkajícím názvem “Olbram Zoubek: Sochy“ a od 18.00 hodin rocková legenda Blue Effect v čele s kytaristou Radimem Hladíkem a zpěvákem Honzou Křížkem hudebně pokřtí nově revitalizovaný zámecký park.

Kolonáda ožívá

Kolonáda ožije v sobotu úderem desáté hodiny. Opět si budete moci prohlédnout nádherné exponáty z Veterán klubu Litomyšl, přijede také Spolek českých kolařů cestovatelů, navštíví nás panstvo z tvrze Žíželeves, taneční skupina Amapola Tribe, hrát a zpívat budou různí pouliční umělci – naši staří známí, ale i nové partičky, např. Stanley´s Dixie Street Band, dorazí i drze swingující uskupení Alotrio, Dudlajdá fagotiky, harmonikář Pepíček Čečil, sbor Vlastimil či Mužský pěvecký sbor. Těšit se můžete na nejrůznější dílničky, uvidíte několik nových lázeňských laviček a samozřejmostí bude i oblíbená soutěž Lázeňské prameny – nově celoroční. Na bezpečnost bude i tentokrát dohlížet Četnická pátrací stanice z Pardubic.

Slavnostní zahájení 5. litomyšlské lázeňské sezóny

Těsně před slavnostním zahájením vás zveme na 12.00 hodin do zámeckého pivovaru na živou malbu doprovázenou mluveným slovem a hudbou v podání Adély Oliva, Evy Slané, Reginy Rázlové a Václava Knopa a od 13.00 na vernisáž výstavy fotografií Milana Pospíšila do zámeckého infocentra. Na 14.00 je již naplánováno samotné zahájení. Uskuteční se opět před kostelem Nalezení sv. Kříže. V tuto chvíli můžeme prozradit jediné – na slavnostní zahájení přijal pozvání sám Karel IV. Po tomto úvodním aktu nás průvod zavede na lázeňskou kolonádu, kde se bude hrát a zpívat až do večera. Program na hlavním pódiu na Toulovcově náměstí zahájí Aurora JaSBand & Swing Busters. Další hudební lahůdkou bude koncert P.U.B. Prague Ukulele Band, které doprovodí nejen Tři bílé vrány, ale také vzácný host z Kanady – Manitoba Hal. Představovat Ivana Hlase je zbytečné, ale prozradíme, že nás čeká i jeho společné vystoupení s Jiřím Šlupkou Svěrákem a Nejenblues. Hudebním vrcholem na Toulovcově náměstí bude koncert kapely Sto zvířat – jedné z největších stálic na tuzemské ska scéně a možná nejneposednější kapely současnosti. V rámci odpoledního programu budeme vyhlašovat vítěze několika soutěží – např. o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým či pár nebo o nejelegantnější auto-moto veterány. Celým dnem nás bude opět provázet lázeňský švihák Václav Žmolík. Právě z Litomyšle se bude vysílat slavný rozhlasový pořad Výlety s Dvojkou.     

Letošní lázeňské novinky

Letošní zahájení lázeňské sezóny bude ve znamení oslav 90. narozenin Olbrama Zoubka. Kromě páteční vernisáže nás čeká malá oslava v sobotu kolem 20. hodiny. Přijďte Olbramovi popřát na Toulovcovo náměstí osobně i vy! Významné je i zapojení zámeckého parku po revitalizaci do programu lázeňské sezóny. Připomeňme, že o hudební křest se v pátek 29. dubna postará rocková legenda Blue Effect, v neděli 1. května nás zde čeká snídaně v trávě, kterou zakončí od 14.00 hodin pohádka nejen pro děti „O princezně, která chtěla všechno hned“. Velkou novinkou v programu, na kterou se všichni těšíme, je zapojení projektu Elegantní Česko, v jehož čele stojí Pavlína Kvapilová. Lázeňskou sobotu si můžete protáhnout až do neděle v zámeckém pivovaru a jízdárně při historicky prvním ročníku Lázeňské swingové tančírny. Že neumíte dnes již dobové tanečky dvacátých let? Žádné strachy, taneční skupina Swing Busters vás za doprovodu Aurory JaSBand naučí minimálně skvělý Lindy hop. Chybět nebude ani několik nových lázeňských laviček. Překvapení však bude na lázeňské hosty čekat i ve fortně, která spojuje lázeňskou kolonádu se zámeckým návrším. A pokud vše dobře dopadne, uvidí návštěvníci lázní ducha v chrámu Nalezení sv. Kříže i první z trojice nových živých zvonů – konkrétně zvon s názvem Panna Marie. Zvon z dílny Zvonařství Dytrychová je opatřen umělecky ztvárněným citátem z Bible od výtvarníka Václava Kočího. Váží 380 kg a má průměr 880 mm. Do budoucna by měl být vyroben ještě velký sv. Václav (váha 750 kg, průměr 1050 mm) a sv. Josef (váha 320 kg, průměr 800 mm). Připomeňme, že na pořízení živých zvonů je vyhlášena sbírka. Předem děkujeme za každý váš dar.   

Oblíbené lázeňské stálice

Soutěže o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým či lázeňský pár byla v loňském roce velmi úspěšná a proto se jí v programu zahájení lázeňské sezóny nechceme vzdát. Opět bude v prostoru za kostelem na Toulovcově náměstí zřízen Fotoateliér HRG na ulici. Zde si budete moci nechat udělat obrázek nejen pro soutěžní účely.      

V sobotu od 10 hodin bude otevřena na prvním zámeckém nádvoří Lehátková vyhlídka. Ve stejnou hodinu otvírá Škola na zámku i Pivní lázně. Lázeňskou pohodu si budete moci užít opět i v regionálním muzeu, kde budou od 10 hodin otevřeny Sluneční lázně s políbením múzy. Pramen vaší tvorby v útulného prostředí dvorečku zámeckého pivovaru slibuje také zajímavý program. U „otevřeného mikrofonu“ se vystřídá například saxofonové a klarinetové kvarteto, básníci Aneta Štanclová a Jan Odstrčil, kytarista Pavel Horníček s kapelou, žonglérka Verča Poslušná a klavírista Dominik Veselý. Celebritou za 5 minut se však v rámci tohoto programu můžete stát i vy. 

Lázeňská atmosféra se nevyhne ani samotnému zámku Litomyšl. Po oba víkendové dny se můžete těšit na Lázeňské kostýmované prohlídky zámku a zkrátka nepřijdou ani milovníci architektonických prohlídek. Pro ty jsou na sobotu i neděli připravené prohlídky celého revitalizovaného zámeckého návrší.            

Lázeňský program nejen na kolonádě 

Zahájení páté litomyšlské lázeňské sezóny pořádá pod záštitou starosty Radomila Kašpara, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a krajského radního zodpovědného za oblast cestovního ruchu René Živného, JOMTOV s.r.o., vlastník literární kavárny Na sklípku a provozovatel Pensionu Paseka. Mezi spolupořadatele se hrdě hlásí Smetanův dům, Evropské školicí centrum, Zámecké návrší, Městská galerie Litomyšl, Regionální muzeum v Litomyšli a město Litomyšl. Velký dík patří sponzorům a dalším organizacím, které přispívají se svým programem. Tečku letošnímu zahájení lázeňské sezóny udělá premiérové představení Hodinky litomyšlského rodáka Petra Jiříčka v zámeckém pivovaru.

Prameny ducha a gurmánské lázeňské prameny celoročně

Tradiční lázně jsou zaměřeny na léčbu a rekonvalescenci těla, Litomyšl je však místem, kde lze obnovit síly duševní. K lázním patří neodmyslitelně i léčivé prameny. Takovým pramenem však nemusí být jenom voda z termálního zdroje, duši léčí především pozitivní energie, zklidnění, pozapomenutí na starosti a dobrá nálada, někdy pomůže i dobré jídlo a pití. Celoroční nabídkou pro návštěvníky města proto bude seznam míst v Litomyšli a okolí - pramenů, kde stačí jen být a do člověka „natéká“ čistá duchovní síla.

Zvláštní skupinou lázeňských pramenů jsou gurmánské prameny. Zájemci budou moc až do konce roku 2016 navštěvovat restaurace a za konzumaci speciálně pro lázeňské hosty připravených nápojů či pokrmů sbírat razítka do svých soutěžních kartiček. Vítězové budou odměněni hodnotnými cenami v rámci Zahájení 6. litomyšlské lázeňské sezóny poslední dubnovou sobotu roku 2017. Dodejme, že do celoroční soutěže se přihlásilo celkem dvacet míst.

Těšíme se na brzkou shledanou!  

Podrobnosti o programu na www.lazneducha.cz a na facebooku.

Ing. Michaela Severová,
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl,
členka organizačního výboru lázní ducha  

Dokumenty