Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Klášter a kostel v Třeboni

Bývalý augustiniánský klášter a kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny najdete v historickém centru města. Již zdálky je vidět 54 metrů vysoká věž s věžními hodinami, dodnes ručně natahovanými. Rožmberkové chtěli, aby se stala Třeboň centrem české vzdělanosti a kultury na jihu Čech, což se jim ve své době povedlo. Augustiniánský klášter založili Rožmberkové v roce 1366.

Každý, kdo chtěl vstoupit do kláštera, tehdy musel prokázat český původ po otci i matce. Klášter byl záhy po svém založení povýšen na opatství a tím vzrostl jeho význam. Přilehlý kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny se může pyšnit jednou z prvních staveb dvoulodní baziliky se sloupořadím uprostřed v Evropě, ale i dalšími vzácnostmi.

Desky Mistra třeboňského oltáře bychom našli v Národní galerii v Praze, ale socha Panny Marie s Ježíškem od zmíněného Mistra je stále součástí výzdoby kostela. Gotická Třeboňská madona vznikla pravděpodobně na konci 14. století a reprezentuje tak zvaný krásný sloh. Úžasnou atmosféru celého kláštera umocňuje křížová chodba s kouzelnou rajskou zahradou uprostřed.