Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Jindřichův Hradec

o městě

Erb města JIndřichova Hradce.Jindřichův Hradec je město ležící ve východní části Jihočeského kraje, na březích řeky Nežárky v okrese Jindřichův Hradec.

První písemná zmínka o městě je z roku 1220. Ještě předtím bylo na tomto místě nejspíš slovanské hradiště a rozlehlé neobydlené hvozdy. Teprve s příchodem Vítkovců na konci 12. století přichází do těchto končin více lidí. Stejně jako ostatní Vítkovci i páni z Hradce používali ve svém erbu pětilistou růži (dodnes je pětilistá zlatá růže nesená dvěma lvy znakem města). Na začátku 13. století byl na základech starého slovanského hradiště vystavěn gotický hrad. Vrcholu rozvoje dosáhlo město v 16. století. Ke gotickým stavbám se přidávaly stavby renesanční a při sčítaní lidu po třicetileté válce byl Jindřichův Hradec dokonce druhým největším městem celého Království Českého.

Největší  dominantou města je bezpochyby Státní hrad a zámek, který je třetím největším památkovým komplexem v České republice. Prohlédnou si můžete až tři prohlídkové trasy rozdělené podle jednotlivých stavebních etap a Černou věž. Navštívit můžete také Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel, interaktivní muzeum s ukázkou tradičních technologií ručního tkaní a představením odkazu Marie Hoppe Teinitzerové, zakladatelky gobelínových dílen ve městě. V Muzeu Jindřichohradecka se nachází největší pohyblivý lidový betlém na světě – Krýzovy jesličky. Muzeum nabízí i další zajímavé expozice jako například síň věnovanou světoznámé operní pěvkyni Emě Destinnové, expozici s názvem Letecká bitva nad Jindřichohradeckem nebo ojedinělou sbírku památek na nejvýznamnější mimopražskou tiskárnu 19. století – Landfrasovu tiskárnu. V Muzeu fotografie a moderních obrazových médií najdete jak díla předních domácích a zahraničních autorů, tak i práce amatérských fotografů. Nově zrekonstruovaný výstavní dům Stará radnice nabízí výpravu do historie i současnosti českých večerníčků a výtvarníků tvořících pro děti. Jiná část výstavního domu se věnuje lokální raritě - Jindřichohradecké úzkokolejce nebo historii města. Návštěvu Staré radnice můžete zakončit prohlídkou obřadní síně známého českého architekta Jana Kotěry. Pár kroků od výstavního domu je na nároží proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie vyznačen 15. poledník, který městem prochází. Z ptačí perspektivy se vám Jindřichův Hradec nabídne po výstupu na městskou vyhlídkovou věž kostela. Bývalý zámecký mlýn nabízí novou expozici věnovanou historii rybníkařství a lesnictví na Jindřichohradecku. Součástí je i Křižíkova vodní elektrárna. Krásný výhled na krajinu Jindřichohradecká vám nabídne rozhledna na Rýdově kopci u obce Děbolín. Přírodu České Kanady můžete obdivovat během jízdy Jindřichohradeckou úzkokolejkou

TOP akce ve městě:

DUBEN

Zahájení sezóny na všech památkách ve městě 
Velikonoční veselice
– oslava příchodu jara
Čarodějnice – tradiční pálení čarodějnic v městském parku

KVĚTEN

Přes kopec na Hradec aneb Jindřichohradecký pedál - oficiální zahájení turistické sezóny v Jindřichově Hradci
Festival muzejních nocí – noční
prohlídky stálých expozic a výstav s řadou doprovodných i kulturních programů

ČERVEN
Dny města
– oslavy dnů města na Státním hradu a zámku
Živý Hradec – multižánrový hudební festival
Concertino Praga – závěrečný koncert jihočeského festivalu

ČERVENEC
Jindřichohradecká činohra –
divadelní představení na nádvoří Státního hradu a zámku
Hradozámecké slavnosti – historické odpoledne na státním hradu a zámku

ČERVENEC/SRPEN
TOP TÝDEN –
několikadenní maraton kulturních a společenských akcí

SRPEN
Do klobouku
– festival pouličního umění v centru města
Opera na zámku – operní představení Aida od Giuseppe Verdiho na nádvoří Státního hradu a zámku
Město dětem - veselé rozloučení s prázdninami

ZÁŘÍ
Pivní slavnosti –
slavnosti piva na Tyršově stadionu
Svatováclavské slavnosti - příjemné posezení s koštem vín různých vinařů
Oficiální ukončení turistické sezóny
Slavnosti Adama Michny z Otradovic

LISTOPAD
Svatomartinské hodování
– ochutnávka svatomartinských menu jindřichohradeckých restaurací, ochutnávka vín, příjezd Martina na bílém koni

PROSINEC
Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí –
festival betlémů v centru města
Vánoční trhy a adventní dny ve městě a na památkách

www.jh.cz

Použité zdroje: http://www.cot.cz; http://www.jh.cz; http://cs.wikipedia.org