Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Hudba v Smetanově Litomyšli

Litomyšl je v hudebním světě známá především jako rodiště hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Jeho jméno zde nese kromě jiného také významný hudební festival. Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás. Smetanova Litomyšl je pořádána v rodišti tohoto významného hudebního skladatele již od roku 1949. Hlavní programovou náplní Smetanovy Litomyšle jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů. Mezi interprety patří významní zahraniční hosté (mj. Katia Ricciarelli, Sherill Milnes, Bernd Weikl, Kurt Rydl, Sergej Larin, Neil Shicoff, Torsten Kerl, Kate Royal, Marcello Giordani, Thomas Hampson, Oksana Dyka, Paolo Gavanelli), nejpřednější domácí sólisté (Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Magdalena Kožená. Adam Plachetka), soubory (Národní divadlo Praha, Státní opera Praha, Národní divadlo Brno, Česká filharmonie, Pražští symfonikové, PKF - Prague Philharmonia, Filharmonie Brno...), a věhlasní dirigenti - Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Jiří Kout, Jakub Hrůša, Tomaš Netopil, Isaiah Jackson, Ondrej Lenárd, Caspar Richter, Frederic Chaslin či Alexander Joel.

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na Seznam UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v zámecké jízdárně, zahradním amfiteátru, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

Návštěva Smetanovy Litomyšle bývá nevšedním zážitkem, kromě zajímavé dramaturgie a špičkových interpretačních výkonů nabízí pobyt mimo ruch a shon metropole, v místě s mimořádným géniem loci.