Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Festivaly v Litomyšli

Z Litomyšle se postupně stává festivalové město. Nejstarším a nejdůležitějším je bezesporu Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Jeho mladším sourozencem je Smetanova výtvarná Litomyšl. Cyklus výtvarných výstav, který měl být jakýmsi doprovodným programem, si za více než deset let existence vydobyl své vlastní renomé a stal se samostatným kulturním počinem obohacujícím českou výtvarnou scénu. Smetanovo jméno nese i přehlídka hudebního mládí – Mladá Smetanova Litomyšl, kterou pořádá Hudební mládež ČR.

Na odkaz M. D. Rettigové navazuje další významný festival – Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové. Festival s podtitulem Chuť a estetika, tradice a experiment v gastronomii podle Magdaleny Dobromily Rettigové se koná vždy koncem května a je určen milovníkům dobrého jídla a pití. V díle Josefa Váchala našli inspiraci organizátoři další pravidelné akce – Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny. “Je to město neobyčejně kulturní a lázeňské, ovšem vodu tam nikdo nepije,” těmito slovy popisuje ve svém Krvavém románu Litomyšl Josef Váchal. Ve smyslu jeho odkazu bylo město Litomyšl představeno ve zcela novém světlu – jako první české lázně ducha. Zahájení lázeňské sezóny se koná vždy poslední víkend v dubnu.

Cílem maratónu pohádek a koncertů, které se konají každý pátek o prázdninách je oživit prázdninovou Litomyšl a dát občanům města, ale také prázdninovým návštěvníkům malý dárek v podobě pohodově stráveného večera. Hlavním znakem Toulovcových prázdninových pátků je pravidelnost - každý pátek, ve stejný čas (18.00 hodin pohádka, 19.30 hodin kapela) na stejném místě - tím místem je Toulovcovo náměstí neboli tzv. Špitálek. Dříve zde stával špitál kterému odkázal majetný litomyšlský měšťan Vavřinec Toulovec z Třemošné velký roční plat - ten se stal základem rozsáhlého panství města Litomyšle. Toulovcova postava je opředena pověstmi - z bohabojného měšťana se stal v lidovém podání loupeživý rytíř. Podle pověsti podnikal loupeživé výpravy a před pronásledovateli se i s kořistí ukrýval ve skalách u Budislavi - v Toulovcových maštalích. Dovedete si představit tajemnější kulisu pro vystoupení divadelních společností a kapel nejrůznějších žánrů?

O prázdninách se v Litomyšli pravidelně shledáváte také s kurzy profesora Milana Vítka pod názvem Mezinárodní houslové kurzy. Jsou určeny pro studenty konzervatoří a vysokých škol. Výsledky intenzivní práce studentů hry na housle je možné slyšet na koncertech pro veřejnost.

Mezinárodní interpretační kurzy a Setkání přátel komorní hudby je příležitostí pro studenty i absolventy všech typů uměleckých škol i pro vyspělé amatéry k dalšímu letnímu vzdělávání, k setkání s významnými našimi i zahraničními pedagogy a interprety.

Posledním velmi důležitým festivalem je podzimní ArchiMyšl – tedy oslava Světového dne architektury. Maratón výstav, komentovaných prohlídek a projížděk, besed a koncertů probíhá vždy první víkend v říjnu a je určen milovníkům architektury a designu.