Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Festivalové zahrady Smetanovy Litomyšle

29.5.2017

Litomyšl: Jen tak si lehnout na lehátka či vaky a přitom si dát něco dobrého na zub. Uspořádat piknik v trávě a poslouchat muziku. Prostě značka ideál. To můžete zažít během festivalu Smetanova Litomyšl, aniž byste si koupili jedinou vstupenku. Čekají na vás Festivalové zahrady!

Letošní novinkou tradičního festivalu klasické hudby je téměř „lázeňský“ doprovodný program, který se bude odehrávat v Klášterních zahradách. Zaměřený je nejen na návštěvníky festivalových pořadů, ale i na obyvatele města, náhodné turisty a ty, kteří si chtějí užít festivalovou atmosféru bez smokingů a večerních rób. Během tří víkendů a svátečních dní na přelomu června a července budou v zahradách po celý den probíhat projekce hudebních pořadů, debaty se zajímavými lidmi, profesionální hudební vystoupení, může ale dojít i na obyčejné amatérské muzicírování.

První festivalový víkend jsme nazvali „Hvězdný“. Podílí se na něm Česká televize, a tak si návštěvníci v sobotu budou moci s Jakubem Voříškem vyzkoušet, jaké to je být moderátorem Zpráviček. Nejmenším návštěvníkům Magda Reifová a Petr Vacek dovezou Písničkohraní. Jak se dělá zpravodajství, se dozvíme od Jiřího Svobody a Jakuba Anděla, bude i StarDance s Alicí Stodůkovou a Markem Dědíkem či projekce úspěšných pořadů festivalu Zlatá Praha.

Druhý „Stylový víkend“ si vzala za své Škoda Auto. Sobota tedy bude vonět benzínem, zbrusu novými automobily i nádhernými veterány. Připraveny budou projížďky Kodiaqem, Autopohádky, koncert Police Symphony Orchestra a další.

Třetí „Smetanový víkend s Českou spořitelnou“ nabídne koncert kapely Slza spojený s autogramiádou Petra Lexy a Lukáše Bundila. Kluci nevynechají známé hity a možná zazní i jejich novinka Ani vody proud. Co je na tom nejlepší, na Slzu nemusíte shánět vstupenky! Nebudou také chybět zábavné hry a soutěže, zmrzlina zdarma nebo programy Školy na zámku. Pokud si rádi hrajete, můžete se zapojit do programu ve stanu České spořitelny. Pomůžete tak nešťastnému dirigentovi posbírat ztracené noty, aby večer mohl vést orchestr.

Závěr Smetanovy Litomyšle bude patřit společnostem Saint-Gobain a Saint-Gobain Adfors a kromě programů pro děti nabídne koncert legend Jiřího Pavlici s Hradišťanem a Vlasty Redla s jeho kapelou. Součástí pak bude tradiční videopřenos jinak již beznadějně vyprodaného závěrečného koncertu 59. Smetanovy Litomyšle.

Postupně upřesňovaný program „Festivalových zahrad“ naleznete na htp://www.digitalnismetanka.cz/.

Mgr. Jana Bisová

Festivalové zahrady:
Hvězdný víkend: 16-18. června
Stylový víkend: 23.-25. června
Smetanový víkend s Českou spořitelnou: 30. června – 2. července
Velké finále: 5.-6. července

Projekce na LEDce každý festivalový večer