Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Festival Okolo Třeboně oslaví čtvrtstoletí

8.6.2016

Pětadvacátý ročník letos čeká multižánrový festival Okolo Třeboně. V termínu od 30. června do 3. července organizátoři připravili sérii velkých koncertů rozdílných žánrů. „Od časů, kdy jsme s festivalem začínali, se vnímání pohody a radosti z muziky proměnilo. Proto jsme se rozhodli kvalitu upřednostnit nad kvantitou,“ vysvětlil ředitel festivalu Pavel Barnáš.
Divadlo Járy Cimrmana, které k festivalu už léta patří, do Třeboně na festivalový úvod přiveze hru Blaník. První hudební den zahájí kapela Jelen, která zde kdysi zabodovala v soutěži mladých kapel Houpací kůň. Letos se do soutěže Houpací kůň přihlásilo 86 písničkářů a kapel, tedy dvakrát víc než loni. Přes 50 muzikantů a dalších odborníků z hudební branže z nich vybralo sedm statečných, kteří postoupili do finále, a osmého finalistu bude až do 15. června vybírat široká veřejnost. Vítěz Houpacího koně si zahraje na hlavní festivalové scéně a má zajištěno několik vystoupení, nahrávací frekvenci v Českém rozhlase České Budějovice i cestu do rádií a televizí. Podrobnosti jsou na www.okolotrebone.cz.
První červencový den vystoupí neúnavní Nezmaři, kteří stáli u zrodu festivalu, tentokrát s Třeboňským lázeňským symfonickým orchestrem, speciálním hostem bude Felix Slováček mladší. „Bude hrát své sólové skladby, zpívat i dirigovat. Už jsme s ním absolvovali tři koncerty s Teplickou filharmonií, ale s třeboňským orchestrem to bude naše premiéra,“ upřesnil basista Nezmarů Pavel Jim Drengubák.
V sobotu večer se na pódiu vystřídají kapely Epydemye, Jananas, Žamboši a vítěz soutěže mladých kapel Houpací kůň. Koncertní menu uzavřou v neděli Chinaski. Program doplní i dvě ochutnávky z festivalu Na jednom břehu, který se koná pravidelně na konci května v Hradci Králové. Tato vystoupení jsou součástí Ozvěn festivalů České inspirace. Česká inspirace jako dobrovolný svazek obcí sdružuje osm českých měst a zaměřuje se především na živou kulturu. Jedním z produktů České inspirace jsou právě Ozvěny festivalů, kdy každé město kousek svého tradičního festivalu vyváží a jiný zase dováží. Letos do Třeboně z královohradecké akce Na jednom břehu  přijedou v pátek večer Yellow Sisters. Původně ženská vokální skupina, která svým zpěvem prochází s lehkostí napříč žánry soulu, funku, r ́n ́b, world music, jazzu i reggae. Pro svou hlasovou kreativitu bývají YS označovány zvukovými iluzionistkami. Experimentují s melodií a rytmem a hledají nové způsoby práce s hlasem. Jsou nejoriginálnější českou a cappellou, jejich tvorba je ryze autorská. V sezóně 2015/2016 vystupují nově se stálým hostem beatboxerem Janem Melicharem, který v týmu zastoupí Lenu Yellow.  Druhá, sobotní hostující, kapela se jmenuje 2 + 1 Jam Band a je to uskupení z Hradce Králové, vítězové loňské soutěže Local Heroes na festivalu Na jednom břehu. Kapela se zabývá volnými improvizacemi na téma žánrů jako funk, rock, blues, které propojuje s jinými styly. Pod širým nebem a na ulicích odehráli několik jam-sessionů, necvičí, nezkoušejí, netrénují. Po úspěších na domácí půdě ovšem dobývají další české festivaly a připravují ucelenější koncerty.