Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Duch pramení v Litomyšli, snad všichni již na to přišli!

31.3.2019

 

 

„Je to město neobyčejně kulturní a lázeňské…ovšem vodu tam nikdo nepije.“ Těmito slovy popisuje ve svém Krvavém románu Litomyšl Josef Váchal. Ve smyslu jeho odkazu představujeme naše město jako první české lázně ducha. Zahájení 8. litomyšlské lázeňské sezóny se blíží. Věříme, že již pilně připravujete kostýmy, ve kterých budete korzovat po lázeňské kolonádě, která bude letos výrazně delší než v minulých letech.

Jsme velmi rádi, že si tato – mírně recesistická akce – získala vaši přízeň! Děkujeme vám všem, kdo máte chuť společně krásně (b)láznit, užívat si krásy Litomyšle, ochutnávat gurmánské lázeňské prameny, bavit se při divadelních i hudebních produkcích nebo jen tak korzovat v lázeňském kostýmu kolem překrásných veteránů a na chvíli zapomenout na každodenní starosti. Léčit laskavou legrací mohou lázně Litomyšl jen v případě, že se cítíte dobře. Právě proto jsme se letos rozhodli lázeňskou kolonádu protáhnout až ke Smetanovu domu a přidat hned několik pódií, která si jistě zaslouží vaši pozornost. Věříme, že velmi oblíbená bude Smetanova dětská scéna, kterou najdete v parku u Smetanova domu a dětském hřišti na Vodních valech. Těšit se můžete nejen na řadu pohádek, ale i na tancování, lanové překážky i zábavné interaktivní úkoly. Další novinkou bude alternativní scéna u Černého orla, která vyvrcholí společným jam sessionem všech přítomných hudebníků – a že se sejdou nějací muzikanti! Zvědaví jsme i na design zónu, kterou připravujeme s MINT Marketem v Růžové uličce a přilehlém dvoru. Snad se vám speciální trh se svěží módou, šperky, designem a delikatesami bude líbit! Také Zámecká scéna chystá řadu překvapení! Tak především rybniční panny v zámecké kašně budou nevídanou atrakcí. Českou verzi bájných sirén podpoří masážní studio pod širým nebem, nárybnický rumový bar, Vackovi pstruzi na másle, oblíbená lehátková vyhlídka či program na Dixielandovém pódiu. Rekordní je i počet gurmánských pramenů – celkem na 31 místech můžete sbírat razítka a soutěžit. Soutěž bude opět vícerychlostní - gurmánské prameny můžete nasbírat buď v rámci lázeňské soboty 27. dubna (a hned vyhrát) nebo si je vychutnávat až do konce tohoto roku a být součástí slosování příští rok. V podrobnějším programu, který je součástí Lilie, můžete vidět, že naše (b)láznění ozdobí i řada zvučných jmen! Vážíme si však i zapojení místních spolků, sborů, kapel a dalších vystupujících na kolonádě – bez vás by to jednoduše nebyly ty pravé lázně ducha! Těšíme se na viděnou i na Toulovcově náměstí, kde bude opět Hlavní lázeňská scéna, oblíbený Fotoateliér HRG na ulici a řada dalších atrakcí. Lázeňský prodloužený víkend zakončíme nedělní Snídaní v trávě a odpoledním koncertem ke 20. výročí zápisu zámeckého areálu na Seznam UNESCO v podání vokální stupiny SYxtet.

Nezbývá, než se společně přimluvit za parádní počasí a užít si lázeňskou Litomyšl opravdu naplno! Na brzkou shledanou, milí lázeňáci!

Více informací naleznete na www.lazneducha.cz, případně na facebookové stránce, kde pravidelně zveřejňujeme také novinky z příprav této akce.      

Soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár
Zkuste se vrátit do počátku dvacátého století a v šatech po babičce či dědečkovi pojďte korzovat po lázeňské promenádě. Vítané jsou slunečníky, vějíře, vycházkové hole, pochopitelně nezbytná je zásoba nezávazných společenských témat pro zastávky s ostatními měšťany. Však to již všechno dobře znáte. A protože soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár se vám líbí, rozhodli jsme se vyhlásit ji znovu. Pravidla jsou jednoduchá – nejdříve je třeba navštívit Fotoateliér HRG na ulici, nechat si udělat obrázek a pak už jen držet si palce. Vyhlášení výsledků proběhne v sobotu 27. dubna na Toulovcově náměstí v 18.00 hodin. Pochopitelně vás neošidíme ani o facebookové kolo soutěže. Vítěz v každé kategorii se může těšit na zajímavé ceny!

Výzva pro účinkující
Umíte hrát, zpívat, tančit, žonglovat či jinak bavit lidi? Zvládáte to i bez aparatury, pódií, světel a dalších divadelních propriet? Výborně – tato výzva je určena právě vám! Naše lázeňská promenáda, která letos vede až z 1. zámeckého nádvoří přes máchadlo až na Braunerovo náměstí bude v sobotu 27. dubna 2019 otevřena již od 10.00 hodin i pro vás. Zaplatit vám sice neumíme, ale můžete vybírat do klobouku, futrálu od houslí či jiných „pokladniček“. Staňte se součástí projektu, o kterém se mluví! Svoji účast můžete nahlásit na mailové adrese lazneducha@litomysl.cz.

Soutěž Lázeňské prameny
V uplynulých ročnících zahájení sezóny probíhala celodenní soutěž, která spočívala v konzumaci gurmánských lázeňských pramenů. Tato soutěž se v roce 2016 změnila na celoroční, letos  s rekordními 31 prameny. Pokud máte zájem zařadit opět svůj speciální nápoj do této soutěže, napište nám na adresu lazneducha@litomysl.cz. Dodejme, že gurmánským lázeňským pramenem může být nejen speciální nápoj, ale také lázeňský pokrm.

   

    

Dokumenty