Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Divadlo J. K. Tyla Třeboň

Na začátku 19. století v Třeboni fungovaly rovnou dvě divadelní scény - jedna nad někdejší spilkou měšťanského pivovaru, druhá v zámku. Po jednom představení ovšem došlo k rozkolu mezi zámeckými ochotníky a právovárečnými měšťany o výtěžek z představení. Měšťané se posléze rozhodli pro stavbu vlastní divadelní budovy v prostoru sladovny bývalého pivovaru, který po požáru zůstal v sutinách. 8. dubna 1833 bylo divadlo slavnostně otevřeno.

Střídali se zde domácí ochotníci s kočujícími hereckými společnostmi. Mezi nimi zavítala do Třeboně i společnost ředitele Josefa Kullase s Josefem Kajetánem Tylem jako hercem i autorem her. To bylo v roce 1852. Do Třeboně se již nemocný Tyl vrátil v roce 1856. Koncem února vystoupil na prknech třeboňského divadla naposledy, o půl roku později zemřel. Spolek divadelních ochotníků byl roku 1865 znovu uveden v život. Divadlo bylo rozšířeno a včetně opony vymalováno akademickým malířem Františkem Skálou z Písku. Skálova opona je patrně jednou z nejstarších měšťanských opon. Divadlo bylo několikrát uzavřeno.

Od roku 1962 se opět stalo centrem třeboňského divadelního života. Dodnes je hojně využíváno. Společnými prostory je propojeno s novým loutkovým divadlem i kinokavárnou a navazujícím Kinem Světozor. Unikátní prostory lze navštívit i v rámci komentovaných prohlídek.