Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Divadelní Litomyšl

V Litomyšli najdete minimálně trojlístek výjimečných divadelních sálů. Tím nejcennějším je bezesporu zámecké divadlo zbudované Valdštejny v závěru 18. století. Jeviště bylo vybaveno jednoduchou dřevěnou mašinérií, která umožňovala plynulou výměnu dekorací na otevřené scéně. Některé z dekorací od významného divadelního malíře Josefa Platzera můžete obdivovat při prohlídkách zámku. Celkem se zachovala sbírka, která svým rozsahem a kvalitou nemá v Čechách obdoby a je unikátní i ve světovém měřítku: dvě opony a 16 kulisových souborů, které zasazují děj do nejrůznějšího prostředí.

Druhým významným divadlem – jakýmsi místním Národním divadlem – je Smetanův dům. Novorenesanční Smetanův dům byl dokončen v roce 1905, ale myšlenka na jeho vznik spadá již do počátku 80. let 19. století, kdy místním ochotníkům přestal vyhovovat, mimochodem dodnes funkční, divadelní sál hostince u Černého orla. Smetanům dům byl realizován dle plánu J. Šuly, V. Šulce aj. Velfíka. Slavnostního otevření se zúčastnil F.A.Šubrt či A. Jirásek, na programu byl Smetanův Dalibor v nastudování místních umělců. Smetanův dům je mistrovským dílem novorenesanční architektury se secesními prvky. Honosnému vnějšku odpovídá bohatá vnitřní výzdoba - sál i další prostory vyzdobili Rudolf Hamršmíd a A. Kulhánek, oponu namaloval F. Urban. V letech 1995-2000 proběhla rekonstrukce Smetanova domu završená znovuotevřením restaurace Karlov v přízemí. Dnes se ve Smetanově domě kromě divadelních představení a koncertů konají i veškeré další kulturní a společenské akce - především plesy, taneční kursy, sympozia, přednášky apod. Kapacita je cca 500 osob.

Posledním do trojlístku je Lidový dům. Postaven byl v roce 1922 jako místo konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí jen pár stovek metrů od Smetanova domu. Budova je v neorenesančním stylu se secesními a moderními prvky; postavena byla stavitelem Václavem Šilhavým podle jeho vlastních plánů. Průčelí i sál zdobí štuky Luďka Vocelky (žák Suchardy). Za vidění stojí překrásný sál s galerií a lóžemi. Kapacita Lidového domu je až 300 osob. Konají se zde divadelní představení, konference, přednášky, taneční kursy či estrádní večery a koncerty, ale i plesy.