Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Česká inspirace slaví 20. narozeniny

27.5.2015

 

Český Krumlov, Hradec Králové, Kutná Hora, Litomyšl, Polička a Telč – šest měst, která v létě 1995 založila sdružení s názvem “Česká inspirace”. V roce 1999 přistoupila Třeboň a téměř dva roky mohla Česká inspirace používat reklamní slogan “sedm z nejkrásnějších českých měst”. Sedmička se však na přelomu prázdnin 2001 zakulatila na osmičku – valná hromada rozhodla o vstupu Jindřichova Hradce. Současně se vstupem osmého města však vyslovila valná hromada souhlas s tím, aby byl zakončen proces přijímání nových členů do sdružení. Život však přináší změny a díky odchodu Českého Krumlova (k 1. lednu 2005) bylo možné inspirační dveře opět pro jedno město otevřít. Tím nejmladším členským městem se stal západočeský Cheb – město s tisíciletou tradicí. 

Některá z členských měst jsou větší a za hranicemi známější, další menší a dosud méně známá, jedno však mají společné – nepřehlédnutelné architektonické a kulturní dědictví, díky kterému svým významem daleko přesahují hranice svých regionů.    
Cílem sdružení Česká inspirace je podpora rozvoje cestovního ruchu se zaměřením na kulturní nabídku sdružených měst. Předmětem činnosti je tedy společná propagace historie a kultury v jednotlivých městech navzájem, v ostatních městech České republiky, ale také v zahraničí.

Sdružení Česká inspirace však nejen prezentuje kulturní nabídku jednotlivých měst, ale také se na ní aktivně podílí. V minulosti sdružení zorganizovalo mnoho putovních výstav, kulturních a vzdělávacích akcí či koncertů.  
Původní motto „Za kulturou nejen do Prahy“ bylo v souvislosti s novou marketingovou strategií změněno na „Města plná života“, což přesně vystihuje aktivity sdružení i jednotlivých členských měst.

V oblasti propagace je důležitým partnerem sdružení cestovní kancelář Čedok. Čedok prezentuje členská města ve svých incomingových katalozích a poté do těchto měst vozí své klienty. Mezi nejdůležitější úkoly České inspirace patří vydávání a distribuce propagačních a informačních materiálů. Každoročně je realizován Kulturní kalendář České inspirace, který nejen představuje jednotlivá města a jejich pamětihodnosti, ale také láká návštěvníky na konkrétní akce. Kalendář akcí doplňují další tematické brožury – například Inspirační víkendy, Inspirace pro rodiny s dětmi či Inspirace pro milovníky umění. Sdružení organizuje také nekonečnou kvízovou soutěž (na webu www.ceskainspirace.cz) a uživatelům chytrých mobilních telefonů nabídlo soutěž Geofun. V současné době probíhají v jednotlivých městech tzv. Ozvěny festivalů – tedy ukázka festivalů z jednotlivých členských měst v jiných městech (např. Prázdniny v Telči tentokrát v Litomyšli).  

Význam České inspirace podtrhl při založení i Václav Havel
„Představit bohatost národní i regionální historie a kultury si vytklo za cíl nové sdružení měst s názvem "Česká inspirace". V podtitulu své činnosti mají zakládající města Kutná Hora, Hradec Králové, Litomyšl, Polička, Telč a Český Krumlov větu "za kulturou nejen do Prahy", což ale vůbec neznamená, že by se lidé v uvedených městech chtěli pouštět do boje s větrnými mlýny v podobě nadmíru bohatého kulturního života našeho hlavního města.“

"Chceme zdůraznit existenci jiných, menších měst a jejich širokou kulturní nabídku přiblížit návštěvníkům z celého světa. Nejde jen o kulturu ve své nejvyšší, profesionální podobě, ale i o každodenní krásy menších měst, jejich architektonické skvosty zahalené do plášťů nových pastelových barev i ty staré, oprýskané staletími, zahrádky a okna plná barevných květů a jejich obyvatele", říkají zakladatelé sdružení. O významu České inspirace nepochybuje ani prezident republiky Václav Havel, když uvádí: "K historické tradici Českých zemí a střední Evropy vůbec patří zvýšený duchovní a kulturní význam malých měst. Ve vzniku sdružení vidím cestu k přirozené pluralitě, decentralizaci, pestrobarevnosti života."

Oslavy 20. výročí od založení České inspirace proběhly v Telči
Zakládací listina svazku obcí Česká inspirace byla podepsána 5. července 1995 právě v Telči. Také z tohoto důvodu se hlavní oslavy 20. narozenin konaly v tomto turisticky oblíbeném městě. Otcové zakladatelé i další Čechoinspiráci zavzpomínali na to, jak to všechno začalo v restauraci U Marušky, společně zahájili v Městské galerii Hasičský dům výstavu Galiny Flesichmannové Obrazy a při koncertu telčského rodáka Jana Smigmatora na náměstí Zachariáše z Hradce pronesli zástupci členských měst České inspirace slavnostní přípitek. Slavnostní setkání se uskutečnilo v rámci festivalu Arts&film v pátek 12. června 2015 a vyvrcholilo slavnostním večerem, který bude spojený s předáním cen na nádvoří Masarykovy univerzity v Telči. Program pokračoval i v sobotu.