Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Česká inspirace opět přináší Ozvěny festivalů

17.5.2016

Cílem akce je pomoci oživit památkové objekty, podpořit putování za živou kulturou, ale také propagovat festivaly i města, ve kterých se konají.

V praxi jde o záměr přenést jedno festivalové představení známých festivalů do jiného členského města. Tímto způsobem bychom rádi představili oblíbené festivaly v místech, kde nejsou doma. Zároveň chceme představit místa, ve kterých mají festivaly domovskou scénu. Každé z osmi měst sdružených v České inspiraci jeden festival „vyváží“ a jeden „dováží“.     

Princip se pokusíme vysvětlit na konkrétní ozvěně. Ve středu 8. června bude v Chebu zahájen již 14. ročník krajského festivalu uměleckých projektů s mezinárodní účastí Chebské dvorky. Historické jádro města Chebu se stane centrem setkání umělců a příznivců umění z Čech i ze zahraniční. Na zdech, plotech i zábradlích, ve vzduchu i na zemi se ocitnou fotografie, malby, grafické práce, kresby, prostorové instalace, plastiky i sochy. Nápad představit projekty mladých tvůrců, studentů a uměleckých seskupení, ale i díla profesionálů či nadaných amatérů se líbil i v Litomyšli. Proto se pokusíme v rámci prvního víkendu Smetanovy výtvarné Litomyšle – tedy od 9. do 12. června - oživit uměním litomyšlské dvorky, které jsou běžně nepřístupné.
A který festival vyveze na oplátku Litomyšl? V rámci Babího léta proběhne 10. září v Chebu ozvěna festivalu Toulovcovy prázdninové pátky. Celoprázdninový maratón pohádek a dobré muziky není v Litomyšli třeba představovat, ale v Chebu bude jistě nováčkem.     

Obecně lze říci, že jde o poměrně organizačně náročnou aktivitu, která by však mohla mít velmi kladné ohlasy. V budoucnu se dají očekávat i výrazné zpětné vazby v cestování za živou kulturou do měst, ze kterých byl „ochutnávkový“ koncert.

Tak se dobře bavte, cestujte a užívejte si neopakovatelnou atmosféru měst České inspirace, která je ještě umocněna skvělými výkony umělců v nejrůznějších uměleckých žánrech.
A nezapomeňte, města České inspirace jsou města plná života! 

Ozvěny festivalů 2016
Chebské dvorky tentokrát v Litomyšli: 9. - 12. 6. 2016
Toulovcovy prázdninové pátky z Litomyšle poprvé v Chebu: 10. 9. 2016
Královské Stříbření Kutné Hory se představuje v Telči: 19. – 20. 8. 2016
Folklór v máji z Telče na výletě v Kutné Hoře: 21. 8. 2016
Mimefest z Poličky navštíví Jindřichův Hradec: 17. – 19. 6. 2016
Folková růže z Jindřichova Hradce na Svojanově: 24. 9. 2016
Na jednom břehu z Hradce Králové v Třeboni: 30. 6. - 4. 7. 2016  
Jihočeský jazzový festival z Třeboně v Hradci Králové: 18. – 22. 10. 2016