Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Firmy u hranic s Německem lákají turisty na značku ekoregionu

15.4.2004

PLZEŇ 15. dubna (ČTK) - Na čisté životní prostředí, kvalitu služeb a ekologicky šetrný provoz lákají někteří podnikatelé z pohraničí turisty. Prvních 18 provozovatelů zejména stravovacích a ubytovacích zařízení z Nýrska na Klatovsku a okolí má od začátku roku marketingovou značku ekoregionu Úhlava. Značka garantuje kvalitu služeb a potvrzuje, že firmy dodržují podmínky ekologicky šetrného provozu, řekl ČTK Jan Martínek z plzeňského centra pro komunitní spolupráci, jež na projektu spolupracuje.
Restaurace, hotely, ubytovny, kempy, koupaliště a další zařízení, která získala značku ekoregionu, musejí například komunikovat i v cizím jazyce, musejí mít jednotné ceny pro české i zahraniční návštěvníky a jídelní lístky v němčině či angličtině. Musejí také nabízet vegetariánská a dietní jídla a zaručit oddělené nekuřácké prostory.
Provozovatelé se také zavazují, že budou dbát na čistotu a příjemný vzhled objektu a okolí, že budou třídit odpad a šetrně nakládat s pitnou vodou i energiemi, uvedl Martínek. Ekologicky smýšlející návštěvník tak bude mít jistotu, že v zařízení jsou například kvalitní, neprotékající vodovodní kohoutky, úsporné sprchy, úsporné žárovky a že ve vytápěných místnostech lze regulovat teplotu.
Časem by se měla značka ekoregionu rozšířit například i k místním zemědělcům a některým výrobcům. Podobný projekt už funguje na německé straně hranice. Cílem projektu je podle Martínka posílit venkovskou ekonomiku a rozvoj oblasti a přispět k zachování neporušeného životního prostředí.
Za udělování či odebírání ekoznačky odpovídají členské obce ekoregionu Úhlava. Pokud provozovatel nebude dodržovat dohodnuté standardy, může o značku přijít.
Lada Pešková

zdroj: ČTK