Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Centrum moderní architektury v Litomyšli

Vedle bohaté historie a kultury je Litomyšl známá i jako centrum moderní architektury. Od 90. let 20. století zde vyrostla celá řada kvalitních staveb od předních českých architektů. Škála realizací zahrnuje veřejné budovy a prostranství, sportoviště, bytové i rodinné domy. Přední historik architektury Rostislav Švácha nazval tuto situaci „litomyšlským zázrakem“. Jeho slova z roku 2001 jsou stále platná:“ Nikde v českých zemích se na tak malém území nepostavilo tolik prvotřídních budov. Žádné jiné naše město rovněž nenalezlo harmoničtější vztah mezi péčí o starou a péčí o nejnovější architekturu“.

Na startu Litomyšlského zázraku stál první porevoluční starosta Miroslav Brýdl, mimo jiné jeden z Otců zakladatelů České inspirace. Na jeho práci navazovali i další starostové. Jen díky této kontinuitě příliv kvalitní moderní architektury neskončil. Velkou stopu zanechal v našem městě v současnosti nejoceňovanější český architekt Josef Pleskot: revitalizace předzámčí, zámeckého pivovaru, promenáda podél řeky Loučná, bytové domy.

Mnoho realizací zde má i brněnský architekt Aleš Burian: zastřešení zimního stadionu, tribuna letního stadionu, zádlažby a mobiliář v historickém jádru, dvůr a internát pedagogické školy, III. základní škola a Městská sportovní hala, přístavba piaristické koleje. Oceňované jsou i realizace krytého bazénu od kanceláře DRNH (Novák, Valenta, Smejkal, Štefka), budova Nového kostela Církve bratrské od Zdenka Fránka, rekonstrukce Klášterních zahrad od Václava Babky, Radko Květa a Zdenka Sendlera, revitalizace autobusového nádraží od kanceláře RAW (T. Rusín, I. Wahla, L. Vágner). Velkou pozornost vzbudila i revitalizace zámecké jízdárny, kočárovny a zámeckého parku s použitím laminátů od kanceláře HŠH (P. Hájek, T. Hradečný, J. Šépka).

Přijeďte se sami přesvědčit, zda je Litomyšl opravdu příkladem nekonfliktního soužití historických a novodobých staveb.