Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Barokní mariánský sloup v Hradci Králové

Uprostřed Velkého náměstí stojí jeho dominanta – 19 m vysoký barokní mariánský sloup postavený na paměť ušetření města od morové epidemie v roku 1716. Mariánské sousoší je jedno z vrcholů barokního sochařského umění ve východních Čechách. Někteří historici se domnívají, že vzhledem k složitému architektonickému řešení mohl být autorem stavební kompozice Jan Blažej Santini.

Mariánský sloup zhotovený ze středněhrubého a světlešedého pískovce se skládá z vlastního sloupu, který je umístěn na dvoudílném hranolovitém podstavci. Kolem sloupu je balustráda na kamenném parteru zvedajícím se nad okolní terén.

Všechny tyto části jsou doplněny sochařskou výzdobou. Na vrcholu korintizujícího sloupu je v nadživotní velikosti socha Panny Marie se svatozáří a s figurkami andílků. Na spodním dílu podstavce jsou osazeny čtyři sochy světců sv. Anny, sv. Jáchyma, sv. Karla Borromejského a sv. Jana Nepomuckého. Ve dvou výklencích tohoto dílu jsou navíc plastiky sv. Františka Xaverského a sv. Rozálie ochránkyně proti moru.

Ve dvou protějších nikách je umístěn korunovaný lev s písmenem G jako symbolem města a dvouhlavý orel s říšským žezlem a mečem jako symbol císařství.

Před balustrádu vystupují čtyři mohutné podstavce, na kterých jsou sochy sv. Václava, sv. Josefa, sv. Šebestiána a sv. Vavřince.