Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

ArchiMyšl 2017 na téma: „význam městského architekta“

31.8.2017

Již pošesté vás moderní historické město Litomyšl zve na nevšední oslavu Světového dne architektury. Maratón akcí začíná v pátek 29. září a končí v pondělí 2. října. Věříme, že i tentokrát si z bohaté nabídky vyberete a přidáte se k oslavě svátku architektury a designu.
Hlavním tématem letošního ročníku bude „význam městského architekta“. Toto téma nebylo zvoleno náhodou. Rádi bychom nejen poděkovali Zdeňce Vydrové za čtvrt století práce pro Litomyšl, ale také diskutovali se zástupci dalších měst o významu tohoto postu. Architektka Vydrová získala v loňském roce spolu s městem Litomyšl cenu v nové soutěži s názvem Architekt obci. Zároveň převzala Cenu ministra kultury za přínos v oblasti architektury. Důvodem pro udělení této ceny byl právě její výrazný podpis na kvalitě prostředí v Litomyšli, kde dlouhá léta působí jako městská architektka. A do třetice byla Galerie Pakosta v Litomyšli, kterou Zdeňka Vydrová navrhovala, oceněna Cenou Klubu Za starou Prahu jako jedna ze tří nejlepších staveb loňského roku v historickém prostředí.      

 

Páteční architektonický rozjezd
O páteční architektonický rozjezd se 29. září v 17.00 hodin postará městská architektka Zdeňka Vydrová, která zcela jistě nebude chybět na vernisáži výstavy s jednoduchým názvem „Zdeňka Vydrová, architektka“ v Regionálním muzeu v Litomyšli. Na výstavě budou ukázány dvě polohy práce paní architektky – jednak urbanistická a přínos v roli městského architekta, ale neopomeneme představit ani novostavby a významné rekonstrukce.

Po vernisáži můžete vyrazit do kina Sokol. Letos nás čeká projekce oceňovaného filmu Architekt odpadu. Jde o portrét amerického architekta Michaela Reynoldse, který se proslavil stavbami z odpadů.   

 

Sobota plná procházek, projížděk a besed
Sobotní dopoledne můžete věnovat komentované procházce, na které vám starosta města Radomil Kašpar představí konkrétní zásahy města, které výrazně přispěly k dobrému řešení některých lokalit uvnitř historického jádra. Ani letos nebude chybět oblíbená komentovaná projížďka po stavbách moderní architektury v Litomyšli. Průvodcem nám bude opět městská architektka Zdeňka Vydrová a nepřijdete ani o malou svačinku, která je v ceně jízdenky (80 Kč). Z kapacitních důvodů doporučujeme registraci v IC předem.

Na čtrnáctou hodinu připravujeme do Coworkingu Kočárovna představení Brněnského architektonického manuálu, který je inspirací pro nově vznikající Litomyšlský architektonický manuál. A od 16.00 můžete také do Kočárovny přijít Na víno s Martinem Kupkou na téma „EL také jako Líbeznice“. Městečko ležící severně od Prahy má za sebou několik let výstavby takových objektů, na které se jezdí dívat i odborníci ze zahraničí.     

 

Na pivo nejen s architekty na téma význam městského architekta
V sobotu od 18 hodin vás opět zveme na pivo s architekty. Hlavním tématem besedy, kterou bude opět moderovat Pavlína Kvapilová, bude význam městského architekta. Kromě architektů byli „na jeviště“ pozváni i starostové měst a „jejich“ architekti . Právě pozice městského architekta je prostředkem pro udržení dlouhodobě kvalitní a funkční podoby města. Česká komora architektů k této pozici nedávno vydala i jakýsi manuál. Vnímá totiž postavu městského architekta jako garanta kvalitní podoby našich měst a obcí. A jak vnímají svoje postavení samotní městští architekti? Dá na ně politické vedení jednotlivých měst? Nebo mají poslední slovo předvolební a populistické sliby? Přijďte se zeptat – vstup je volný a první sud piva opět zdarma.   

 

První Městský swingový ples v teniskách
Město Litomyšl bylo před šesti lety vyhlášeno prvními českými lázněmi ducha. Zároveň zde – na rozdíl od ostatních měst v republice – dosud nebyl žádný městský ples. V rámci Zahájení 6. litomyšlské lázeňské sezóny jsme dostávali na Lázeňské tančírně v jízdárně otázky, zda bude možné naučit se swing i během roku. Od této vaší otázky byl již jen malý kousek k projektu Městského swingového plesu – kde jinde než v zámecké jízdárně a jak jinak než v teniskách. Tedy všechno tak trošku s Váchalovskou nadsázkou a jinak než jinde. Hrát bude mladá swingová kapela z Prahy The Mole´s Wing Orchestra a tanči i swing vyučovat bude taneční skupina Swing Busters. Dobové oblečení je vítáno, ale není podmínkou. Důležité je, aby se všichni cítili pohodově. Těšit se můžete i na plesové překvapení.   

 

Neděle a pondělí ve znamení komentovaných prohlídek
V neděli a v pondělí nás čekají především prohlídky. Nevšední zážitek vás čeká při nedělních prohlídkách krovů (po čtyřech) a zavěšení zvonů v piaristickém chrámu (v 10, 14 a 15 hodin). Architektonická prohlídka zámeckého návrší bude v 16.00. Pondělí bude věnováno komentovaným prohlídkám pro školy. Na prohlídky krovů a pondělní program je nutná rezervace na helena.hendrych@zamecke-navrsi.cz.   

 

Do přípravy programu 6. ročníku ArchiMyšle se zapojila řada organizací. Poděkování patří příspěvkovým organizacím Zámecké návrší, Smetanův dům i Regionálnímu muzeu v Litomyšli. I tato akce je ukázkou toho, že díky spolupráci litomyšlských subjektů mohou vzniknout zajímavé projekty, které mají potenciál přilákat do našeho města nové návštěvníky. Aktuality z příprav oslavy Světového dne architektury můžete sledovat také na facebooku.

Dokumenty