Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Andělské adventní neděle v Litomyšli

28.10.2016

Zámecké návrší má zcela jistě andělskou protekci. Jak jinak si vysvětlit znovuzrození tolika objektů, příliv energie nejen na nová prostranství a řadu bohulibých akcí, které se zde pořádají? Andělé se na návrší vrátili. Své „doma“ mají v nově rekonstruovaném chrámu Nalezení svatého Kříže – nejen v expozici Andělé na návrší, v dětském programu Vzhůru k andělům, ale i na Andělské vyhlídce. Anděle potkáte i na ulici – nevěříte? Přijďte se podívat na některou z Andělských adventních nedělí.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu s Andělským videomappingem a kapelou Neřež

Vánoční strom jsme slavnostně rozsvítili první adventní neděli – 27. listopadu. Opět zdobí prostranství mezi chrámem Nalezení sv. Kříže, regionálním muzeem a zámeckým areálem. Ani tentokrát nechybělo vystoupení dětských sborů Kvítek a Lilium. Slavnostní půlhodinku  moderoval Daniel Kvasnička a slovo dostal i další z duchovních správců církví v Litomyšli – tentokrát nový farář římskokatolické církve Zdeněk Mach. Napětí před samotným rozsvícením stromu ještě umocnil Andělský videomapping na průčelí chrámu Nalezení sv. Kříže. Videomapping je směr vizuálního umění, které využívá projekci ve volném prostoru na různé objekty či domy. KLUCIvespolek pro Litomyšl kromě Krátkého filmu o dlouhé historii Litomyšle připravili také malý mapping na litomyšlskou lavičku, který měl premiéru v rámci letošní ArchiMyšle. Tento adventní Andělský videomapping překrásně navodil atmosféru přicházejících Vánoc, ale také podtrhl výjimečnou kvalitu místní architektury.

První Andělská adventní neděle – neděle dekorací a ozdob

První adventní neděli jste mohli zahájit účastí na mši svaté či pobožnosti v některém z kostelů a kazatelen litomyšlských církví. Ve 13.30 hodin proběhlo ekumenické setkání litomyšlských církví a adventní varhanní matiné Petra Jiříčka v chrámu Nalezení sv. Kříže, v rámci kterého byla zapálena 1. adventní svíce. Od jedné do čtyř byla v zámeckém infocentru tvořivá dílnička pro děti s Ježíškovou poštou a v nové přístavbě piaristické koleje Dětský koutek s bohatým programem (14.00 čtení pohádek s Andělkou, 14.30 loutkové divadlo Dlouhý, Široký a Bystrozraký, 15.30 Vánoční zpívánky). Dílna zaměřená na výrobu vánočních ozdob byla od jedné do čtyř v piaristické koleji a šití patchworku si mohli zájemci vyzkoušet v regionálním muzeu. Proběhla také komentovanou prohlídku expozice Andělé na návrší v chrámu Nalezení sv. Kříže. Od rána bylo možné v chrámu navštěvovat také výstavu betlémů.

A co nás čeká v prosinci?

Již teď pro vás připravujeme program i na další Andělské adventní neděle. Oblíbený Adventní trh včetně bohatého doprovodného programu se bude v letošním roce konat v sobotu 10. prosince – také na zámeckém návrší. Bohatý bude i Mikulášský víkend a ani na Štědrý den nebude na zámeckém návrší pusto a prázdno. Již teď je jisté, že adventní plakát bude mít opět desítky položek - mrkněte na přiložené programové plakáty a přijeďte, nebudete litovat.      

Dokumenty