Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Andělské adventní neděle v Litomyšli

26.10.2015


Na zámecké návrší se vrátili andělé. Své „doma“ mají v nově rekonstruovaném chrámu Nalezení svatého Kříže – nejen v expozici Andělé na návrší, v dětském programu Vzhůru k andělům, ale i na Andělské vyhlídce. Při zvláštních událostech však andělé přivolávají posily a vydávají se za námi i do ulic Litomyšle. Advent i Vánoce mimořádné události bezesporu jsou, a proto můžeme doufat, že s námi v tomto výjimečném čase tito boží poslové opravdu budou. A abychom si je v rámci letošního adventu opravdu užili, rozhodli jsme se letošní neděle nazvat nedělemi Andělskými a připravit pro vás bohatý program po všechny čtyři adventní neděle.

Adventní trh
První Andělská neděle 29. listopadu bude ve znamení rozsvícení první adventní svíce na adventním věnci (v rámci slavnostní mše svaté v piaristickém chrámu v 10.15 h), slavnostního rozsvícení vánočního stromu, kterému bude předcházet celodenní adventní trh. Adventní trh bude na zámeckém návrší od 8 do 16 hodin. „Do Litomyšle se sjedou řemeslníci z měst, obcí a vísek z celých Čech i Moravy,“ říká organizátor trhů Jaroslav Dvořák a láká nás dále:“ Samotní autoři přivezou své zboží např. adventní věnce, keramiku, malované a perličkové vánoční ozdoby, formičky, čepice, kožešiny, slaměné ozdoby, sklo, perníky, šperky, ubrusy, betlémy, medy, svíčky, drobnosti pro radost i hračky a další výrobky ze dřeva, proutí, cínu, ovčí vlny, textilu, kůže, krajky i hedvábí. Chybět nebudou ani vánoční dobroty jako třeba medovina, svařené víno či punč. Zavoní nejen jehličí a vonné věnečky, ale také trdelník, štramberské uši, koláčky, hořické trubičky, grilované sýry a další dobroty. Občerstvení budou ve svém stánku zajišťovat i restaurace Veselka a U Kolji, pekařství Říha a krčma paní Lucie Klapčové (klobásy, uzená žebra, steaky, halušky atd.), mykologové budou vařit dokonce pravý kotlíkový houbový guláš,“ slibuje Jaroslav Dvořák. Na pódiu před piaristickým chrámem se vystřídá celá řada účinkujících: pěvecký sbor Vlastimil (9.30-10 h), folková skupina Xilt (11.30-12.45 h), hudební skupina Náhoda (13-14.30 h), dětský pěvecký sbor Červánek ZŠ Proseč (14.45-15.15 h). Od 16 hodin nás čeká první část koncertu „z dovozu“ – zahraje nám dvojnásobný držitel ceny Anděl za album roku - Tomáš Kočko s Orchestrem. Žánrově můžeme hudbu této partičky zařadit mezi world music, výrazně inspirovanou moravskou tradiční hudbou. Zvuk kapely je akustický, poučený rockem, etnickou hudbou i jazzem. Tematické album Koleda je v mnoha recenzích označováno jako nejpovedenější vánoční album posledních let, tak se přijďte přesvědčit.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu
Vánoční strom, který budeme slavnostně rozsvěcovat první adventní neděli od 17. hodin, bude opět zdobit prostranství mezi chrámem Nalezení sv. Kříže, regionálním muzeem a zámeckým areálem. Ani tentokrát nebude chybět vystoupení dětských sborů Kvítek a Lilium pod vedením Lucie Vavřínové (Kratochvílové) a zazpívá také sbor Vox Humana Petra Jiříčka. Slavnostní půlhodinku bude moderovat Daniel Kvasnička a slovo dostane samozřejmě i další z duchovních správců církví v Litomyšli. Připraveno máme i překvapení, ale vydržte a neptejte se jaké, jinak to nebude překvapení… Věříme, že po rozsvícení vánočního stromu s námi ještě zůstanete, čeká nás totiž druhá polovina koncertu Tomáše Kočko s Orchestrem a zcela jistě řada známých a kamarádu i dobré svařené vínko na zahřátí.  

A co nás čeká další Andělské adventní neděle?
Kluziště, jako mají ve Vídni, tu sice mít nebudeme. Ale věříme, že jinak si atmosféra našeho adventu s tou vídeňskou nijak nezadá. Každá z dalších adventních nedělí bude mít své téma a svůj doprovodný program. Druhá Andělská adventní neděle bude nedělí dekorací a ozdob, třetí nedělí chutí a vůní a ta poslední nedělí tradic a řemesel. Na podrobnější informace si však budete muset počkat. Zcela jistě je však najdete v prosincové Lilii.