Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Aktuální informace z lázeňské kolonády aneb Zahájení 6. litomyšlské lázeňské sezóny za dveřmi

31.3.2017

Poslední víkend v dubnu, a s ním i Zahájení 6. litomyšlské lázeňské sezóny, se nezadržitelně blíží. Věřím, že již pilně připravujete kostýmy, ve kterých budete spolu s námi korzovat po kolonádě. Dnes pro vás máme, kromě jiného, tři horké lázeňské novinky. První pozitivní zpráva přichází ze zámku. Přijdete-li v sobotu či v neděli na prohlídku zámku v lázeňském kostýmu, čeká na vás sleva ze vstupného a mládežníci budou mít vstup zdarma. Další novinka se týká soutěže Lázeňské prameny. Ta bude letos „vícerychlostní“ – gurmánské prameny můžete nasbírat buď v rámci lázeňské soboty 29. dubna (a hned vyhrát) nebo si je vychutnávat až do konce tohoto roku a být součástí slosování příští rok. Třetí novinka se v budoucnu bude týkat i dalších akcí v Litomyšli. Místo jednorázových kelímků vám budeme pivo čepovat do kelímků vratných. Lépe se drží, lépe se z nich pije, dají se připnout na opasek či spojovat dohromady. A navíc krásně vypadají – ty naše budou mít speciální Váchalovskou tématiku a možná je ani nebudete chtít vrátit. Vratný kelímek pořídíte u kteréhokoli stánku společně s nápojem. Zaplatíte za něj zálohu 50 Kč. Můžete si ho nechat jako suvenýr, nebo ho vrátit. Díky tomuto nápadu, který mnozí z vás znáte z festivalů, se podaří odbourat hromady pytlů s odpadky. V budoucnu se s tímto systémem setkáte i na jiných akcích. Děkujeme vám předem za pochopení – Litomyšl by se i díky tomuto projektu mohla stát příkladem pro ostatní.   

Zahájení v pořadí již šesté litomyšlské lázeňské sezóny proběhne od středy 26. do neděle 30. dubna 2017. Opět po roce ožije v sobotu 29. dubna lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel, přivítáme i spolek českých kolařů cestovatelů a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva. Program byl slavnostně představen na veletrhu Holiday World v Praze. Premiéru zde měla první programová brožura s řadou překrásných obrázků, které mají za cíl akci představit a nalákat na ní i návštěvníky ze vzdálenějších regionů.       

Pohlazení pro duši i pro uši můžeme čekat od Žlutého psa v čele s Ondřejem Hejmou, kapel Jananas či Dědovy blechy, taneční skupiny Amapola Tribe a mnohých dalších. O několik desetiletí zpět nás posunou Sestry Havelkovy, Stanley´s Dixie Street Band nebo taneční Swing Busters a swingová kapela AppenDixie.

Lázeňsky rozehřívat se však budeme již od středy. Samozřejmě nebude chybět oblíbený Knižní čtvrtek ve středu – tentokrát na téma Lázně kuřácké. Ve čtvrtek můžete zavítat na Večer s galerií nebo si ve Smetanově domě užít Poprask na laguně – výjimečné představení Studia DVA s Evou Holubovou a Bohumilem Kleplem v hlavních rolích. Páteční večerní program zahájí Ondřej Ruml a Matěj Benko Quintet s písničkami Ježka, Voskovce a Wericha ve Smetanově domě. V Music Clubu Kotelna vystoupení „český písničkář“ a výrazný objev loňského roku Thom Artway s kapelou a U Černého orla představí svůj comeback kapela Minus123minut.       

Celým sobotním programem, jehož součástí můžete být i vy, bude opět provázet vynikající moderátor Václav Žmolík.

V neděli dopoledne vás zveme na snídani v trávě do zámeckého parku a poté na oslavu 25. narozeni městských lesů, která se bude odehrávat na Černé hoře. A po zbytek prodlouženého víkendu si raději nic neplánujte – pálení čarodějnic se možná protáhne až do pondělí 1. května. Budete-li potřebovat po náročných dnech krapet meditace, nabízíme vám MÁJYOGU – malou májovou jógovou slavnost, která bude probíhat v pondělí od 10 do 18 hodin v zámeckém pivovaru. Pozvání přijali yoga instruktoři z různých koutů republiky – podrobněji na www.omysl.cz.

 

Soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár potřetí
Zkuste se vrátit do počátku dvacátého století a v šatech po babičce či dědečkovi pojďte korzovat po lázeňské promenádě. Vítané jsou slunečníky, vějíře, vycházkové hole, pochopitelně nezbytná je zásoba nezávazných společenských témat pro zastávky s ostatními měšťany. Však to již všechno dobře znáte. A protože soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár se vám líbí, rozhodli jsme se vyhlásit ji znovu. Pravidla jsou jednoduchá – nejdříve je třeba navštívit Fotoateliér HRG na ulici, nechat si udělat obrázek a pak už jen držet si palce. Vyhlášení výsledků proběhne v sobotu 29. dubna na Toulovcově náměstí v 18.00 hodin. Pochopitelně vás neošidíme ani o facebookové kolo soutěže. Vítěz v každé kategorii se může těšit na zajímavé ceny!

Výzva pro účinkující
Umíte hrát, zpívat, tančit, žonglovat či jinak bavit lidi? Zvládáte to i bez aparatury, pódií, světel a dalších divadelních propriet? Výborně – tato výzva je určena právě vám! Naše lázeňská promenáda, která vede od chrámu Nalezení sv. Kříže, přes máchadlo až na Braunerovo náměstí bude v sobotu 29. dubna 2017 otevřena již od 10.00 hodin i pro vás. Zaplatit vám sice neumíme, ale můžete vybírat do klobouku, futrálu od houslí či jiných „pokladniček“. Staňte se součástí projektu, o kterém se mluví! Svoji účast můžete nahlásit na mailové adrese lazneducha@litomysl.cz.

Více informací a detailní program víkendového otevření lázeňské sezóny naleznete na webové adrese www.lazneducha.cz, případně na facebookové stránce, kde jsou pravidelně zveřejňovány také novinky z přípravy této akce.

 

Dokumenty