Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceJízdní řádyGEOFUN

Kniha Svatý Jakub - vánoční dárek již příští týden!

2.12.2021

Svatý Jakub - Pozoruhodný příběh kostela v Poličce a jeho lidí - nová kniha o poličském kostele sv. Jakuba od autora Boba Fliedra!

Kostel svatého Jakuba v Poličce, stojící uvnitř jednoho z nejzachovalejších prstenců středověkých hradeb u nás, známý tím, že na jeho věži se narodil skladatel Bohuslav Martinů, má za sebou dlouho a pohnutou historii. Stavba z 13. století prošla v 19. století originální novogotickou přestavbou, v roce 1949 se v ní odehrála ojedinělá regionální rebelie, při níž tamní farníci zabránili StB zatknout zdejšího oblíbeného děkana. Od roku 2010 je svatojakubský kostel národní kulturní památkou a v letech 2017­–2021 se mu díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu EU dostalo kompletní rekonstrukce.

Pět let prací na obnově kostela mapuje kniha formou rozhovorů s projektantem, historiky, restaurátory, archeoložkou nebo pracovnicí památkové péče, zatímco fotografie nabízejí srovnání různých předmětů před restaurováním a po něm a ukazují utajené detaily a průhledy, jinak návštěvníkům chrámu skryté. Úvodní část textu přibližuje čtenářům historii kostela a duchovní správy od založení města v roce 1265, včetně dosud souvisleji nepublikovaných informací o životě svatojakubské farnosti v době vlády komunistů.

Knihu zakoupíte ve všech poličských knihkupectvích, v poličském muzeu a IC od 10. prosince 2021.

zdroj: Město Polička

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek