Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Děkujeme, Poličko!

29.10.2021

Závěr velkého večera a závěrečné titulky „Děkujeme, Poličko!“ na plátně. Poslední minuty slavnostního promítání filmu Můj život s Bohuslavem Martinů patřily bonusovému sestřihu záběrů, zejména z řad poličských herců, které se do filmu nevešly. Mnoho lidí v sále díky filmu prožilo večer pýchy na to býti „Poličákem“ a možnosti žít ve městě s tak silným géniem loci. Byl to večer plný emocí, silných zážitků, nádherné hudby Bohuslava Martinů, ale i vtipu a krásných setkání. Slavnostní poličská premiéra filmu o životě našeho slavného rodáka proběhla, za účasti tvůrců filmu, v úterý 26. října v nabitém sále Tylova domu v Poličce.

Na jaře tohoto roku natáčela Česká televize v Poličce některé scény z filmu Můj život s Bohuslavem Martinů. Režisér snímku a spoluautor scénáře Jakub Sommer se pro film inspiroval stejnojmennou knihou skladatelovy manželky Charlotty. Film vznikl v České televizi v koprodukci s rakouskou televizí ORF a Nadací Bohuslava Martinů. Slavnostní premiéra filmu proběhla v rámci 58. ročníku Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha 24. září 2021. Druhá slavnostní premiéra se uskutečnila, kde jinde než v rodném městě skladatele, a to 26. října 2021.

Snímek začíná v 60. letech 20. století, tedy již po smrti skladatele. Manželka B. Martinů Charlotta a Bohuslavův přítel a životopisec Miloš Šafránek vzpomínají na společné zážitky. Pomáhají jim v tom i skutečné dobové fotografie a filmové materiály, které byly poskytnuty také ze sbírek Městského muzea a galerie v Poličce. V hlavní roli Bohuslava Martinů se představil herec Petr Stach, Charlottu Martinů ztvárnila Tereza Hofová, skladatelovu múzu Anna Fialová a v roli Miloše Šafránka se objevil Ondřej Kavan. Ve filmu si mimo jiné zahrálo více než 40 poličských komparzistů.

Se štábem jsme se mohli potkat v lokacích poličského náměstí, v rodné světničce na věži kostela sv. Jakuba, ve třídě B. Martinů v poličském muzeu, na hřbitově sv. Michaela, v lesoparku Liboháj. Některé scény byly natáčeny i v okolí Poličky, např. v Telecím u řeky Svratky.

Večer zahájil hudebním vystoupením pěvecký sbor poličského gymnázia Juliettes, který pod vedením Mgr. Ellen Erbesové krásně zazpíval Rozmarýn a Dětské hádanky od B. Martinů. Celý večer s vtipem a energií provázeli Ondra Češka a Štěpán Pejchar, oba si ve filmu také zahráli. A své moderování zvládli výborně a bez trémy i před plně obsazeným sálem Tylova domu a zejména před profesionály z České televize. Po promítnutí filmu a bouřlivém potlesku následovala beseda, které se účastnil jeho režisér Jakub Sommer, produkční Kateřina Kovářová, představitel Bohuslava Martinů herec Petr Stach, scénárista Lukáš Csicsely. O Bohuslavu Martinů promluvil také ředitel Nadace Bohuslava Martinů prof. Jiří Hlaváč. Diváci slyšeli krásná slova o slavném skladateli, ale i o našem městě, vtipné zážitky a postřehy. Pro návštěvníky premiéry byly připraveny ve vestibulu Tylova domu i krásné fotografie z filmu a jeho natáčení. Ty městu Poličce zůstanou, o místu, kde budou fotografie k vidění, budeme informovat.

Krásný, jedinečný kulturní večer s premiérou krásného, jedinečného a originálního filmu o životě Bohuslava Martinů. Nenechte si ujít jeho uvedení v České televizi v úterý 30. listopadu ve 21.05 na ČT 2.

Děkujeme, úžasný filmový štábe, děkujeme Česká televize!

Naděžda Šauerová, tisková mluvčí města

zdroj: Město Polička

Objekty

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Příslušné akce

  • 26.10.2021
Můj život s Bohuslavem Martinů Tylův dům Polička (Polička)