Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Festival básníků u poličských hradeb

8.7.2021

U poličských hradeb pod vzrostlými listnatými stromy vystoupí na dvě desítky básníků a básnířek. Netradiční Festival básníků se bude konat v Poličce 17. července 2021 od 14 hodin v parku u hradeb. Představí se plejáda etablovaných i začínajících básnířek a básníků, mezi kterými figurují mimo jiné hned tři držitelé prestižní Ceny Jiřího Ortena. Tu letošní Šimonu Leitgebovi (1996) vynesla jeho sbírka Betonová pláž. Držiteli Ortenovy ceny jsou také Alžběta Stančáková (se sbírkou Co s tím) a Jan Těsnohlídek, jehož knížky můžete zakoupit na našem knihovním eshopu vecizpolicky.cz. Akci pořádá Městská knihovna Polička ve spolupráci s Květnou zahradou, JTs – nakladatelstvím a Divadelním klubem Polička.

Výrazné tváře slovenské literární scény

Festival básníků navštíví i zahraniční umělci. Na Slovensku v literárních kruzích boduje Dominika Moravčíková. Letos je jednou z pěti nominovaných slovenské Národné ceny za poéziu. Slovenskou tvorbu na Festivalu básníků uslyšíme i od Ivony Pekárkové a Vlada Šimka, kteří spolu napsali sbírku Manželská poézia.

Poezie is not dead

Básníci na festivalu vystoupí v různých uměleckých polohách, s různými tématy a osobitým literárním stylem. Jenom namátkou vybíráme: slam poetry se věnuje Ondřej Hrabal. Dekadentní naturalismus uslyšíte od Miroslava Sosoie. Brněnskou undergroundovou uměleckou scénu reprezentuje uskupení Vítrholc: potkáme se s Karlem Škrabalem, Kristou Kašpar nebo Filipem Klegou a Janem Valíkem.

Bude i hudba

Hudebník a textař Dominik Zezula vyrůstal ve Svitavách. „Má talent psát texty o mladých lidech a prohlédnout přitom přes matné sklo sociálních sítí, na kterých se naše generace tak ráda schovává,“ píše o něm Radio Wawe. V Poličce zahraje nejen Dominik Zezula, ale také písničkářka Pavla Boučková nebo hudební těleso SKLAD by WALDA Jana Valíka.

Co za to?

Nic, vstupné je dobrovolné. Akci pořádá Městská knihovna Polička, takže podpořit nás můžete zakoupením knih z eshopu vecizpolicky.cz, kde najdete i knížky Pavly Boučkové nebo Jana Těsnohlídka. Ještě radši budeme, když si pořídíte poezii našich vystupujících básníků. Vstup je dobrovolný, jídlo a pití bude z Květné zahrady, takže se můžete těšit třeba na vynikající domácí sýry. Afterparty s básníky bude v Divadelním klubu v Poličce.

Festival básníků ve spolupráci s Městskou knihovnou Polička pořádá JT´s nakladatelství, Květná zahrada a Divadelní klub.
Za podporu děkujeme městu Polička, Měšťanskému pivovaru Polička, firmám Poličské strojírny, Enter Polička, Medesa, REK plus, dále starostovi městské části Brno – Líšeň Břetislavu Štefanovi a uskupení Zpívající lípa.

Městská knihovna Polička
Tereza Stříteská

zdroj: Město Polička

Objekty

Obrázek