Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Hudba pomáhá 2020 letos online

4.12.2020

Současná situace pořádání větších akcí sice nepřeje, ale organizátoři festivalu Hudba pomáhá na své příznivce rozhodně nezapomněli. Místo tradiční šňůry vánočních a klubových koncertů se proto rozhodli připravit pro letošek speciální večerní pořad pojmenovaný „Hudba pomáhá - k pečení“, který si lidé budou moci 19. prosince v 19 hodin vychutnat díky volně přístupnému živému přenosu. Jeho výtěžek následně podpoří speciální školy v Litomyšli, Poličce a Vysokém Mýtě.

Jelikož organizátoři festivalu nechtěli ani za současných podmínek čtrnáctý ročník festivalu zrušit, přišli s alternativou, jež jim alespoň částečně umožní spojit se s pravidelnými návštěvníky, podporovanými rodinami, ale i lidmi, kteří by normálně na koncerty nezavítali. Letos na sebe proto festival vezme podobu večerního pořadu, který bude možné 19. prosince naladit na webu, facebookovém profilu či Youtube kanálu Hudba pomáhá, ale také prostřednictvím Mall.tv.

„Momentálně není zrovna doba koncertní, což ale neznamená, že bychom měli nad vším zlomit hůl. A proto jsme ve vsi Horky našli nádherný mlýn s modrými kachlovými kamny. Jako malí jsme v místním lese trávili prázdniny a teď se tam vracíme na Vánoce. Ze mlýna uděláme naši domácnost s živou kapelou, hosty i pečením cukroví. Ano, celý čtrnáctý ročník bude sice přes kameru, ale můžete s námi mít po celý den přímé spojení. Můžete péct stejné cukroví, povídat si o stejných věcech a dokonce uvidíte osoby, které byste v rámci běžných koncertů neměli šanci zahlédnout,“ vypráví ředitel festivalu Karel Telecký.

Do útulné „hudbí“ domácnosti zavítá festivalová kapela Parkoviště pro velbloudy se smyčcovým triem, realizační tým a jeho hosté. Celým večerem pak budou provázet moderátoři Českého rozhlasu Pardubice. „Díky sociálním sítím a vysílání Českého rozhlasu se lidé budou moci stát součástí této domácnosti už před začátkem živého přenosu. Naše maminky, které na festivalu běžně zajišťují catering, mají totiž opravdu skvělé cukroví a rády se s ostatními podělí o ty nejlepší recepty,“ popisuje plány pořadatelů Karel Telecký. Aby toho nebylo málo, v pořadu se objeví také speciální host, kterým bude oblíbený český herec Jaroslav Dušek.

Živé vysílání si diváci mohou naladit prostřednictvím Mall.tv, ale také na webu, facebookovém profilu či Youtube kanálu Hudba pomáhá. „Muziku a vyprávění hostů se pokusíme skloubit zhruba půl na půl. Hudba bude pochopitelně vánoční a povídat si budeme třeba o tom, jaké paralely prožívá v tuhle chvíli zdravý dospělý člověk a náctiletý vozíčkář. Spoustu věcí se totiž od sebe můžeme navzájem naučit,“ poodhaluje scénář režisér Dominik Kalivoda.

Výtěžek čtrnáctého ročníku festivalu Hudba pomáhá letos poputuje na konto speciálních škol v Litomyšli, Poličce a Vysokém Mýtě, kde poslouží třeba k nákupu nového vybavení a pomůcek pro výuku. „Výtěžek jsme se rozhodli rozdělit mezi speciální školy ve městech, kde naše koncerty standardně probíhají. Pomoc se tak dostane k dětem, které už z festivalu návštěvníci znají, a také k těm, s nimž se jednoho dne na koncertech pravděpodobně setkáme. Budou to pěkné návraty a zároveň rozšíření obzorů tam, kde bychom mohli být v budoucnu užiteční,“ říká Karel Telecký.

Pečení a rohlíčky, které celý čtrnáctý ročník provázejí, se letos odrazí i ve způsobu přispívání na benefici. Svou podporu totiž mohou příznivci festivalu Hudba pomáhá vyjádřit hned několika způsoby. Ačkoliv bude přenos volně přístupný, lidé si mohou zakoupit symbolickou vstupenku na webu www.hudbapomaha.cz, kde organizátoři zřídili také nový eshop. Tam se objeví třeba limitovaná edice rohlíčkového příslušenství vytvořená speciálně pro letošní ročník.

„Letos vydáváme celou edici pojmenovanou Hudba k pečení. Najdete v ní ponožky, zástěry, ale i víno. Ke každému nákupu navíc lidé díky spolupráci s pardubickými Kávovinami dostanou cukr určený ke společnému pečení rohlíčků. Celá edice nese rohlíčkový design čtrnáctého ročníku Hudba pomáhá a víno pečlivě vybírali naši Evča s Oldou, kteří se každoročně starají o vstupenky. Letos se ale přestěhovali na Moravu a od té doby přechutnali prakticky celou vesnici. Vybrali skvělé Chardonnay, kterým si s námi diváci budou moci na dálku připít,” dodává Karel Telecký.

Předměty z letošní limitované edice bude možné zakoupit také v informačních centrech v Litomyšli, v Poličce a ve Vysokém Mýtě. Tam na příznivce festivalu Hudba pomáhá budou čekat i tradiční kasičky, do nichž mohou přispět jakýmkoliv finančním obnosem, který bude později připočten k celkovému výtěžku čtrnáctého ročníku. Všechny možnosti, jak pořad sledovat, jak přispět na dobročinnost a jak upéct skvělé vanilkové rohlíčky, se zároveň objeví na webu www.hudbapomaha.cz.

Večerní pořad

  • Kde je možné vysílání naladit?

o Facebook Hudba pomáhá

o Youtube kanál Hudba pomáhá

o Mall.tv #kulturažije

  • Účinkující:

o Parkoviště pro velbloudy a smyčcové trio

o Organizační tým a jeho hosté

o Jaroslav Dušek

Hudba pomáhá 2020 letos online