Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Festival Barokní tradice se vrací v srpnu

9.6.2020

Litomyšlské dny barokní tradice jsou již stálicí v kulturním kalendáři města Litomyšl a nesmějí chybět ani v letošním roce. Tentokrát je navíc potřeba kulturního života o to naléhavější, že jej i v našem nanejvýš kulturním městě dramaticky poznamenala epidemie COVID-19. Máme tedy velkou radost, že se pátý ročník duchovně-kulturního festivalu s bohatým programem může uskutečnit, a to ve dnech 12. – 16. srpna 2020. Akce se koná pod záštitou ministerstva kultury, České biskupské konference, hejtmana Pardubického kraje a představitelů města Litomyšl.

Festival bude zahájen v proboštském chrámu Povýšení sv. Kříže koncertním provedením skladby Missa Canonica Jiřího Melcelia v novodobé premiéře, v podání souboru Consortio Melcelii. Tento pořad bude také živě přenášen TV Noe. Žánrovou novinkou pátého ročníku bude hudebně-literární pořad v sobotu 15. srpna, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Mariánská tematika bude proto leitmotivem jak skladeb A. Mazáka či A. V. Michny z Otradovic, tak čtení z barokní literatury. Po několika letech se v programu objeví i divadlo, tentokrát lidová barokní divadelní hra o sv. Janu Nepomuckém, kterou zinscenují studenti Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

V letošním roce si připomínáme kulaté, třísté výročí úmrtí významného architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho, mj. autora piaristického chrámu. Mši svatou k uctění jeho památky v neděli 16. srpna zde bude sloužit A.R.D. Jiří Heblt, arciděkan z Chrudimi, a zazní figurální mše Missa Ego flos campi španělsko-mexického barokního skladatele Juana Gutiérreze de Padilly. Nadto bude slavnému architektovi, neodmyslitelně spjatému s naším městem, věnována také přednáška, konaná ve spolupráci s Městskou galerií Litomyšl.

za organizační tým Vítek Večeře

Objekty

Festival Barokní tradice se vrací v srpnu

Příslušné akce

  • 16.8.2020 15:00
Místo, kde se tradice setkává s modernou Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže s kolejí (Litomyšl)
  • 16.8.2020 10:30
Juan Gutiérrez de Padilla: Missa ego flos campi Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže s kolejí (Litomyšl)
  • 15.8.2020 19:00
Mariánský večer Kostel Povýšení sv. Kříže (Litomyšl)
  • 14.8.2020 19:00
Tomáš Pešina z Čechorodu Litomyšl
  • 13.8.2020 19:00
Hra o sv. Janu Nepomuckém Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže s kolejí (Litomyšl)
  • 12.8.2020 19:00
Jiří Melcelius: Missa Canonica Kostel Povýšení sv. Kříže (Litomyšl)