Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Otevření Portmonea po rekonstrukci

9.6.2020

V červnu se návštěvníkům v Litomyšli otevře Portmoneum – Museum Josefa Váchala, které bylo od podzimu minulého roku uzavřeno kvůli generální rekonstrukci.

Poslední opravu dům prodělal před čtvrtstoletím. Začátkem 90. let 20. století zchátralý objekt zakoupil velký milovník Váchalova díla, nakladatel Ladislav Horáček. Značně poškozené nástěnné malby Josefa Váchala nechal nákladně zrestaurovat, dům opravil a otevřel jej veřejnosti. Po smrti Ladislava Horáčka získal Portmoneum do majetku v roce 2016 Pardubický kraj a svěřil jej do péče Regionálního muzea v Litomyšli.

Nynější rekonstrukce nebyla vyvolána stavem maleb – ten byl dobrý, proběhly pouze dílčí opravy, retuše a celoplošné čistění. Hlavním problémem byla statika domu. Vlivem řady suchých let, kdy vysychalo a klesalo podloží, začal dům praskat.

Pro návštěvníky Portmonea má ale rekonstrukce jiné přínosy. Kromě nové fasády, střechy či zahrady to je především opravené podkroví. Sem návštěvníci dosud nemohli, nyní zde budou naopak vítaní. Čeká zde na ně unikátní videomapping s názvem Josef Váchal – Kumštýř boha i ďábla, který tohoto nevšedního umělce představuje pomocí poutavé audiovizuální projekce. K dispozici je také nový dokumentární film Portmoneum – Příběh neobyčejného domu.

První návštěvníky přivítáme 12. června. A kromě výše uvedeného na ně bude čekat i nová sezonní výstava Krvavý román Josefa Váchala, která potěší všechny Váchalovy příznivce i nové objevitele tohoto neuvěřitelného díla.

Rekonstrukci Portmonea a rozšíření stálé expozice financoval Pardubický kraj. Další informace na www.pardubickykraj.cz a www.portmoneum.cz.

Objekty

Otevření Portmonea po rekonstrukci